Poznańska Stara Papiernia odzyskuje dawną świetność przy udziale zrównoważonych rozwiązań Holcim

Krótka historia Starej Papierni w Poznaniu

Przejeżdżając ulicą Estkowskiego w kierunku centrum miasta, nietrudno zauważyć stary, piękny, budynek z czerwonej i żółtej cegły. To właśnie Stara Papiernia położona dziś przy ul. Szyperskiej, w pobliżu jednej z głównych arterii miasta biegnących przez jego centrum. Niegdyś mieściła się tu nieciesząca się dobrą sławą dzielnica portowa.

Gdyby nie nowoczesny budynek zbudowany na początku obecnego stulecia nad brzegiem Warty, z okien Starej Papierni można by zobaczyć poznańską Katedrę. Z pewnością spoglądali na nią nie raz pracownicy zatrudnieni w Fabryce Ksiąg Handlowych, Kopert i Kajetów Edwarda Kręglewskiego. To właśnie do tego nowo wybudowanego wówczas budynku, w 1935 r. została przeniesiona produkcja zakładu Kręglewskiego, który już wówczas liczył sobie 25 lat.

Fabryka była czynna aż do wybuchu II wojny światowej, a po wojnie, w 1949 r. zakład został upaństwowiony. W 2012 r., kiedy miasto zaczęło poszukiwania inwestora dla obiektu, zgłosił się dawny właściciel, domagając się jego zwrotu. Spór o budynek wygrało miasto, a w 2021 r. podpisano umowę na dofinansowanie ze środków unijnych. W budynku ma powstać prototypownia, z której będą korzystać studenci i pracownicy Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Poznańska Stara Papiernia – poprzemysłowy obiekt w nowej odsłonie

Budynek, który posiada obecnie trzy kondygnacje naziemne, zostanie nie tylko wyremontowany, ale zyska również dodatkowe piętro. Poza nowoczesną aranżacją ostatniej kondygnacji elewacja obiektu nie ulegnie jednak znaczącym zmianom. Każdy, kto wie, jak wygląda Stara Papiernia przy Szyperskiej, bez trudu rozpozna ją w nowej odsłonie.

Realizacją inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj” zajmuje się poznańska firma Demiurg, doświadczona w tego rodzaju realizacjach. W renowacji blisko 90-letniego budynku swój udział ma również Holcim, dostarczając mineralną pianę izolacyjną Airium, która posłuży do uzupełnienia pachwin stropu.

Źródło: DEMIURG, Autor: Cocoon Studio

Źródło: DEMIURG, Autor: Szymon Kawecki

Źródło: DEMIURG, Autor: Szymon Kawecki

Źródło: DEMIURG, Autor: Szymon Kawecki

Źródło: DEMIURG, Autor: Szymon Kawecki

Źródło: DEMIURG, Autor: Szymon Kawecki

Źródło: DEMIURG, Autor: Cocoon Studio

Czym jest strop odcinkowy?

Strop odcinkowy to konstrukcyjne rozwiązanie, które pojawiło się na początku XX wieku. Jest to klasyczny strop stalowo-ceramiczny, który składa się najczęściej z dwuteowych belek stalowych oraz znajdującej się między nimi płyty o łukowym kształcie utworzonej z cegły pełnej lub dziurawki. Chociaż obecnie tego rodzaju stropy nie są stosowane, można je spotkać w starych domach, które są poddawane renowacji. Taki właśnie strop znajduje się w poznańskiej Starej Papierni.

Remont stropu z zastosowaniem innowacyjnej piany Airium

Strop odcinkowy w Starej Papierni pozostanie w obecnej postaci, wymaga jednak remontu. Nadal będzie można podziwiać kolebki ceglane, a uzupełnieniu pianą Airium poddane zostaną pachwiny stropu. Z uwagi na zwiększone obciążenia przekazywane na stropy, zaprojektowano wzmocnienie istniejących stropów odcinkowych poprzez wykonanie płyty żelbetowej zespolonej z belkami stalowymi. Dlaczego wybrano właśnie Airium?

Poszukując najlepszego rozwiązania, które z jednej strony pozwoli pozostawić piękny strop odcinkowy w niezmienionej postaci, a z drugiej zapewni konstrukcji bezpieczeństwo, pomyślano o Airium. Dziś poszukuje się rozwiązań sprawdzonych, szybkich, łatwych, a jednocześnie efektywnych oraz oszczędzających zasoby naturalne. Dodatkowo istotna jest ich niska emisyjność oraz jak najbardziej ograniczony wpływ na środowisko naturalne. Takim rozwiązaniem jest właśnie piana izolacyjna Airium.

“Piana izolacyjna Airium jest materiałem samorozlewnym, który doskonale dopasowuje się do wypełnianych kształtów i wypełnia każdą szczelinę. Można ją zaprojektować w taki sposób, aby spełniała zarówno wymagania izolacyjności termicznej, jak i parametry wytrzymałościowe. Dzięki tym właściwościom nasz produkt doskonale nadaje się do zastosowania jej w renowacji stropów tak jak w przypadku Starej Papierni w Poznaniu”

mówi Pani Paulina Matysiak, Kierownik Sektora Zachodniego w Holcim

Airium od Holcim to ekologiczna piana mineralna, która poddaje się recyklingowi w 100%, posiada bardzo niski ślad węglowy i jest bezpieczna dla zdrowia. Dzięki możliwości uzyskania zróżnicowanej gęstości doskonale nadaje się do wielu zastosowań. Jednym z nich jest uzupełnienie pachwin stropu. Odpowiednio dobrana konsystencja pozwola z jednej strony na pozostanie w miejscu wbudowania, a z drugiej – na dokładne wypełnienie wszystkich szczelin.

Zrealizowaliśmy już wzmocnienie podłoża pod istniejącymi i projektowanymi fundamentami w technologii jet grouting oraz wykonaliśmy częściowo prace rozbiórkowe. Ze względu na historyczny charakter miejsca, zdecydowaliśmy się na wyeksponowanie istniejących stropów odcinkowych. Z uwagi na zwiększone obciążenia przekazywane na stropy, zaprojektowane zostało wzmocnienie poprzez wykonanie płyty żelbetowej zespolonej z belkami stalowymi. Pomiędzy nimi zastosowaliśmy mineralną pianę termoizolacyjną jako wypełnienie pachwin sklepień ceglanych istniejącego stropu odcinkowego. Materiał jest lekki, łatwy w ułożeniu oraz wygodny w użytkowaniu po osiągnięciu swojej wytrzymałości.

informuje Pani Zuzanna Trybuchowicz, Kierownik robót DEMIURG

To nie koniec zalet Airium. W pełni cementowa piana izolacyjna nie pozwala na korozję mikrobiologiczną. Patogeny po prostu się w niej nie rozwijają. Chroni także przed gryzoniami. Zarówno jedna, jak i druga cecha ma znaczenie w przypadku zaawansowanego wiekiem budynku, jakim jest Stara Papiernia.

Za zastosowaniem piany Airium w funkcji wypełnienia między belkami stropowymi przemawia także stosunkowo niewielka waga materiału oraz możliwość produkcji w miejscu wbudowania. Innowacyjne cechy piany mineralnej Airium pozwalają zrealizować zadanie, jakie przypadło w udziale Holcim w Starej Papierni w bardzo krótkim czasie, co również jest ogromną zaletą tego rozwiązania.

Pozostałe realizacje