Szwedzkie HYMER Center w Lommie i prefabrykaty od Holcim

Prefabrykaty to zwiększenie efektywności procesów budowlanych, przyspieszenie prac oraz oszczędność materiałów i redukcja odpadów. Ich produkcja i zastosowanie wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego, dlatego znajduje się w obszarze zainteresowania i rozwoju marki Holcim (dawniej Lafarge).

Czym jest HYMER Center?

Historia HYMER Center sięga roku 1968 r., kiedy założyciel firmy, Aner Engstrand, sprzedał swoją pierwszą przyczepę kempingową. Wówczas założył firmę Caravan Trailer, znaną lepiej pod nazwą HYMER Center. Sprzedaż przyczep przynosiła zyski, firma rozwijała się, aż kilka lat później przeniosła się do Lillån w Örebro, gdzie nadal mieści się siedziba HYMER Center. Do 1991 r. działalność Caravan Trailer bazowała głównie na sprzedaży przyczep kempingowych Kabe. Ale ten rok był przełomowy – zapadła decyzja o wprowadzeniu do sprzedaży samochodów kempingowych. W konsekwencji, od 1994 r., a więc już przeszło 30 lat, firma zajmuje się z powodzeniem importem i sprzedażą samochodów kempingowych HYMER.

Oczywiście poza główną działalnością HYMER Center zajmuje się nadal handlem przyczepami, a także obsługą serwisową samochodów kempingowych HYMER i pojazdów innych marek.

HYMER Center w Lommie – salon sprzedaży i warsztat

Poza główną siedzibą HYMER Center otwarło swoje salony również w innych miastach Szwecji. Są to: Sztokholm, Göteborg, Umeå, Ängelholm i od niedawna Lomma. W tej ostatniej miejscowości położonej na południu Szwecji, niedaleko Malmo, mieści się nowoczesny budynek HYMER Center, w którym znajduje się salon sprzedaży samochodów kempingowych HYMER i Carado, ale także warsztat naprawczy i autoryzowany warsztat Mercedes-Benz oraz Fiat.

Warsztaty służą oczywiście serwisowaniu i naprawie samochodów kempingowych, ale w Lommie można również naprawić mercedesy dostawcze oraz Fiaty Ducato.

Rola Holcim w budowie obiektu w Lommie

HYMER Center w Lommie powstał przy udziale HM Factory będącym częścią Holcim i odpowiedzialnym za produkcję w technologii prefabrykacji. HM Factory mieści się w Polsce, w Sochaczewie i to właśnie tutaj zostały wytworzone prefabrykowane elementy stanowiące główną konstrukcję budynku w Lommie: słupy, ściany pełne oraz dwuwarstwowe ściany typu half sandwich wall i trójwarstwowe typu sandwich wall.

Do produkcji mieszanki betonowej, z której powstały prefabrykowane elementy, użyto oczywiście cementu Holcim. Był to Cement Dynamik SP CEM II/A-M o obniżonym śladzie węglowym.

HYMER Center w Lommie jest przykładem realizacji, w której wykorzystano elementy prefabrykowane. Budownictwo oparte na prefabrykatach ma przyszłość i jest jednym z kierunków, jakie rozwija marka Holcim. Dlaczego? Budownictwo prefabrykowane to szereg zalet:

Image
hymer-center-szwecja-1-min.jpg
  • przyspieszenie wykonania prac w miejscu wbudowania, a w konsekwencji przyspieszenie całego procesu budowlanego,
  • mniejsze ilości materiałów (np. betonu czy materiałów izolacyjnych),
  • redukcja odpadów budowlanych,
  • możliwość stosowania betonów i cementów niskoemisyjnych (obniżenie śladu węglowego).

Przyspieszenie procesu budowlanego oraz zmniejszenie odpadów powstających na placu budowy przekładają się bezpośrednio na obniżenie kosztów związanych z budową, co ma ogromne znaczenie dla inwestora.

Image
hymer-center-szwecja-2-min.jpg

Duże ściany – duże wyzwanie dla HM Factory

HM Factory produkuje zarówno mniejsze, jak i duże prefabrykaty. W przypadku zamówienia HYMER Center elementy ścienne odznaczały się naprawdę sporymi wymiarami – do 4 200 x 10 100 mm. Poza procesem produkcyjnym HM Factory było odpowiedzialne za dostawę prefabrykatów na miejsce wbudowania. Duże i ciężkie elementy ważące ponad 10 ton, wymagały transportu na specjalnych naczepach typu „inloader" stosowanych do wysokich i ciężkich ładunków.

Mimo wyzwań etap produkcji i transportu, za który odpowiadał Holcim, został ukończony z powodzeniem, a dziś klienci mogą już korzystać z uruchomionego i pracującego pełną parą HYMER Center w Lommie.

Nowoczesny budynek w skandynawskim stylu – piękny i funkcjonalny 

HYMER Center w Lommie to budynek, który zdecydowanie wyróżnia się pod względem architektonicznym spośród innych obiektów firmy. Elewacja z cegły nawiązuje do prostego stylu skandynawskiego, jednak jest dwukolorowa. Część wejściowa wizualnie wysuwa się mocno do przodu dzięki jasnemu odcieniowi fasady. Jej charakter podkreśla zadaszenie oparte na smukłych kolumnach w kolorze matowego aluminium. Zadaszenie nad wejściem sprawia wrażenie lekkiego – dzięki kilku świetlikom w kształcie okręgów światło staje się elementem architektury, nadając części frontowej lekkości i nowoczesności.

Dzięki zastosowaniu prefabrykatów w budynku można było uzyskać duże, przeszklone otwarcia, przez co przestrzeń wewnątrz jest dobrze doświetlona i jasna. HYMER Center w Lommie, choć powstał w części z prefabrykatów, odznacza się interesującym designem i pełną funkcjonalnością. Oznacza to, że budownictwo z wykorzystaniem elementów prefabrykowanych świetnie zastępuje budownictwo oparte na klasycznych metodach, które w Szwecji funkcjonuje z powodzeniem od lat.

Image
hymer-center-szwecja-3-min.jpg

Pozostałe realizacje