Dzieci z Kujaw wzięły udział w warsztatach architektonicznych

 

Dzieci z Mamlicza i Parlina w województwie kujawsko-pomorskim przekonały się na własnej skórze jak to jest być architektem. Poznały podstawowe zasady projektowania i stworzyły własny projekt wymarzonego domu. To wszystko dzięki warsztatom zorganizowanym w ramach programu „Laboratorium Architektury” Fundacji WSPÓLNIE Holcim. W warsztatach zorganizowanych w czerwcu na Kujawach wzięło udział 64 dzieci.  
 
13 czerwca w Mamliczu i 20 czerwca w Parlinie odbyły się warsztaty architektoniczne dla dzieci ze szkół podstawowych. Podczas warsztatów, dzieci miały okazję poznać tajniki pracy architekta oraz dowiedzieć się czym jest przekrój i jak stworzyć rzut pomieszczenia, w tym przypadku klasy Uczniowie poznali zagadnienia z zakresu historii architektury i budownictwa. Podczas spotkań odbywały się także ciekawe dyskusje z udziałem dzieci na temat architektonicznych inspiracji oraz rozwiązań projektowych. Po krótkiej części wykładowej dzieci, dzięki swojej wyobraźni i kreatywności, przy użyciu prostych narzędzi, zaprojektowały w grupach swój wymarzony dom. Uczniowie szkół podstawowych poznali również zasady pracy zespołowej, nauczyły się jak dochodzić do kompromisów oraz jak łagodzić konflikty. W warsztatach w Mamliczu uczestniczyło 34 dzieci, natomiast w Parlinie 30.  
 
- To wyjątkowy projekt, który zachęca dzieci do tego, by dzięki swojej wyobraźni i przy pomocy prostych narzędzi i materiałów, stworzyły projekt, który będzie odzwierciedleniem ich marzeń.  Dzięki warsztatom dzieci stworzyły projekt miasta, a w przyszłości, być może część z nich na stałe zwiąże się z architekturą i będzie miała realny wpływ na otaczającą ich przestrzeń. Bardzo cieszę się, że uczniowie z naszej szkoły podstawowej mogli wziąć udział w tym wyjątkowym programie – komentuje Danuta Koziołkiewicz-Fiuta, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Parlinie.  

Dzieci z Kujaw wzięły udział w warsztatach architektonicznych


 
„Laboratorium Architektury” to projekt zainicjowany w lutym br. Do tej pory dzięki zaangażowaniu nauczycieli i rodziców, Fundacja WSPÓLNIE  Holcim w ramach projektu przeprowadziła 26 warsztatów, w których wzięło udział ponad 435 dzieci, w różnych placówkach oświatowych w całym kraju.  


 
- Chcemy poruszać dziecięcą wyobraźnię. Kolorowe materiały, guziki, wykałaczki, sznurki i kilogramy plasteliny mają służyć nieograniczonym możliwościom. Zależy nam, aby dzieci otworzyły się na najbardziej wyjątkowe pomysły i szukały konstrukcyjnych rozwiązań, dlatego często powstają domy-wigwamy, podziemne domy pod murawą piłkarską, lub szalone kompozycje mostów i schodów – opowiada Agnieszka Rafalska z Fundacji WSPÓLNIE Holcim. 
 
Fundacja WSPÓLNIE Holcim aktywnie promuje architekturę, której celem jest tworzenie przestrzeni przyjaznych do życia. Właśnie ruszyła kolejna edycja innego projektu Fundacji - konkurs „Zakręceni w przestrzeni”. Jest to program grantowy, w którym dzieci i młodzież mają za zadanie zaprojektowanie zmian w swoim najbliższym otoczeniu – szkole, bibliotece, świetlicy czy domu kultury. Zwycięska drużyna otrzyma grant na realizację projektu. Tegoroczna edycja pod hasłem „OD_NOWA” zachęca do wykorzystania materiałów ekologicznych i promuje zasady upcyklingu. Prace konkursowe można przesyłać do 19 września. Konkurs jest częścią projektu ECO-MIASTO realizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce. 

 
Holcim (dawniej Lafarge) w Polsce od wielu lat wspiera aktywnie lokalne inicjatywy na rzecz zrównoważonej architektury, poprzez realizację licznych programów. Jednym z nadrzędnych celów jakie stawia sobie firma jest budowa lepszych miast, przyjaznych dla ludzi i środowiska.     
 
Więcej informacji na temat programu „Laboratorium Architektury” na stronie:  www.fundacjawspolnie.pl