Dzięki Holcim i Elgra Engineering uczniowie z województwa Kujawsko-Pomorskiego będą mogli uczyć się zawodu automatyka

 

Holcim (dawniej Lafarge) i Elgra Engineering łączą siły, żeby wspierać młodych w województwie Kujawsko-Pomorskim. Firmy podpisały porozumienie z Zespołem Szkół Niepublicznych w Piechcinie, na mocy którego utworzona zostanie kolejna klasa patronacka. Od nowego roku szkolnego wszyscy uczniowie z regionu będą mogli podjąć naukę w zawodzie automatyk. Zawód ten w lutym 2021 roku znalazł się na liście 28 najbardziej poszukiwanych i kluczowych zawodów dla rozwoju kraju opublikowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

lafarge elgra klasa patronacka od l
Od lewej: Przemysław Roszek, Waldemar Smoliński,
Renata Koszczewska–Smutek, Marek Michalski.

To druga klasa patronacka, którą merytorycznie wspiera Holcim. Firma w grudniu 2018 roku uruchomiła program pierwszej klasy patronackiej w ZSN w Piechcinie, dzięki czemu uczniowie mogli przyuczać się do zawodu ślusarza, spawacza i mechanika. Umożliwiły to również praktyki u firmy Parem, jednego z głównych podwykonawców Cementowni Kujawy. Dzięki wsparciu Elgra Engineering możliwe jest uruchomienie nowego programu kształcenia do zawodu automatyka. 

Cieszę się, że wróciliśmy do korzeni i najlepszych tradycji, kiedy szkoła w Piechcinie była szkołą przyzakładową. Mimo zmian w wyniku transformacji dalej chcemy współpracować i tworzyć nowe możliwości dla rozwoju uczniów w całym regionie – mówi Marek Michalski, Dyrektor Cementowni Kujawy. – Rozwój technologii, powszechna digitalizacja i nowe trendy w przemyśle, które wyznacza XXI wiek sprzyjają temu, żeby nauczenie młodych postrzegać dziś przez pryzmat nowoczesnych kierunków. Elgra Engineering to świetny specjalista na rynku automatyki i robotyki – dziedzin, które już teraz zmieniają oblicze przemysłu i gospodarki  dodaje Marek Michalski.

Pochodząca z Inowrocławia polska firma Elgra Engineering od ponad 20 lat doradza i dostarcza rozwiązania z obszaru automatyki przemysłowej, uruchamia instalacje procesowe, a także odpowiada za wdrażanie systemów linii produkcyjnych. Firma ma na koncie wdrożenie ponad 600 aplikacji automatyki przemysłowej w ponad 10 krajach na całym świecie. Wieloletnie inwestycje w kadrę oraz doświadczenie przy projektach międzynarodowych umocniły firmę w podjęciu decyzji o współuczestniczeniu w praktycznej nauce zawodu uczniów z zakresu mechaniki, elektryki i automatyki.

Rozwój automatyki przemysłowej w Polsce to przede wszystkim adaptowanie się do nowych warunków biznesowych i nabywanilafarge elgra klasa patronacka od le nowych kompetencji. Nasza działalność ściśle jest związana z digitalizacją, a więc ciągłą zmianą, dlatego wiemy, jak ważne jest poznawanie tej branży już od najmłodszych lat – mówi Waldemar Smoliński, Prezes Zarządu, Elgra Engineering. I dodaje – Po latach wspierania tej gałęzi gospodarki możemy powiedzieć, że wszystko opiera się przede wszystkim na dobrych kompetencjach i znajomości specyfiki naszej branży. Automatyk to zawód przyszłości, dlatego cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tworzeniu nowych kadr dla Przemysłu 4.0.

Klasa patronacka z profilem zawodowym automatyka to odpowiedź na prognozę Ministerstwa Edukacji i Nauki odnośnie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. W lutym 2021 zawód automatyka po raz trzeci z rzędu znalazł się w gronie 28 najbardziej poszukiwanych i kluczowych zawodów dla rozwoju kraju.