Ekologiczna piana AIRIUM po raz pierwszy zastosowana na dachu budynku

AIRIUM to mineralna, w pełni recyklingowalna piana izolacyjna na bazie cementu, której producentem jest Holcim (dawniej Lafarge). Po raz pierwszy w Polsce użyto jej jako elementu systemu dachowego. Pianę zastosowano w charakterze warstwy spadkowej i termoizolacyjnej na dachu budynku biurowego w Jaworznie. Jest to niestandardowy projekt, gdyż wymagał nowego podejścia do przygotowania izolacji wodnej oraz odpowiedniego umocowania jej na stropodachu.

Ekologiczna piana izolacyjna AIRIUM to innowacyjne rozwiązanie Holcim, które łączy ideę zrównoważonego rozwoju, wysokie parametry techniczne oraz krótki czas aplikacji i możliwość obniżenia kosztów budowy. Jest to pierwszy produkt termoizolacyjny o gęstości w przedziale 70‒300 kg/m3, którego podstawowy składnik stanowi cement. Dzięki swojej konsystencji materiał wypełnia wszelkie pustki i szczeliny oraz dopasowuje się do podłoża. Piana nie zawiera lotnych związków organicznych, jest całkowicie ognioodporna, a także w pełni poddaje się recyklingowi. AIRIUM ma szerokie zastosowanie - zarówno na budowie, jak i przy produkcji prefabrykatów. Jednak na dachu biurowca piana została użyta po raz pierwszy w Polsce w 2021 roku w Jaworznie.

Projekt przewidywał dach płaski z attyką, którego powierzchnia wynosiła ok. 300 m2, a jego kształt był nieregularny. Pianę zastosowano, układając ją bezpośrednio na stropie, zastępując tradycyjne rozwiązanie z zastosowaniem styropianu. Dla realizacji tego zadania zespół Holcim przygotował projekt zamienny układu warstw, dokonał wyliczeń wymaganej przenikalności cieplnej, a także opracował nowy sposób wykonania spadków i montaż z uwzględnieniem półpłynnej konsystencji AIRIUM. Wyzwaniem było to, że początkowo projekt budynku nie przewidywał zastosowania AIRIUM, dlatego specjaliści musieli odpowiednio dobrać grubość izolacji oraz gęstość, aby uzyskać wymagany parametr izolacyjności, a także odpowiednio zamontować izolację przeciwwodną, której wcześniej nie mocowano na tego rodzaju dachach.

Pionierskie zastosowania zwykle nie są mile widziane przez inwestorów, ponieważ mogą się wiązać ze zwiększonym ryzykiem. Jednak piana termoizolacyjna AIRIUM to produkt sprawdzony, stosowany w różnych warunkach i oferujący korzyści, które zostały już zweryfikowane przez wielu deweloperów oraz inwestorów prywatnych. Novum stanowiło zastosowanie produktu w charakterze warstwy spadkowej i termoizolacyjnej na dachu budynku. Dzięki temu udało się wyeliminować kliny styropianowe, rozwiązując problem opóźnień, związany z oczekiwaniem na produkty styropianowe oraz kosztów, gdyż kliny są zawsze droższe od zwykłego styropianu - mówi Rafał Soboń Kierownik doradztwa ds. systemów budowlanych - AIRIUM w Holcim.

Zadecydować o wyborze AIRIUM mogły również takie cechy jak: brak konieczności magazynowania dużych ilości materiału izolacyjnego podatnego na warunki atmosferyczne, co wynika z produkcji piany bezpośrednio na budowie w AIRIUM truck, korzyści logistyczne dzięki możliwości transportu na długie dystanse oraz krótki czas wykonania wymaganej warstwy. Zgodnie z analizą centrum badawczego Holcim Centre de Recherche w Lyonie, AIRIUM o gęstości 70 kg/m3 ma najniższy ślad węglowy ze wszystkich materiałów termoizolacyjnych dostępnych na rynku. Badania wykazały, że w trakcie "cyklu życia" piana ta pochłania około 25% CO2, które generuje podczas produkcji, co zmniejsza całkowitą wartość emisji.

Zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa, nieustannie pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, które optymalizują proces budowlany oraz są przyjazne dla środowiska, obniżając tym samym ślad węglowy budynków. Pracujemy także nad połączeniem naszych produktów w skuteczne systemy, które rozwiązują konkretne wyzwania na budowie. Dzisiaj posiadamy 4 mobilne wytwórnie mineralnej piany izolacyjnej AIRIUM i aplikujemy ją jako warstwę izolacyjną podkładów podłogowych, wypełnienie elementów prefabrykowanych, izolację poddaszy i stropodachów. W naszych laboratoriach pracujemy obecnie nad aplikacją AIRIUM jako system izolacji termicznej budynków ETICS i innymi aplikacjami AIRIUM - podsumowuje Dariusz Kuryś, Kierownik ds. Rozwoju Biznesu w Holcim.