HOLCIM coraz bliżej celu 100 proc. zielonej energii

  • Holcim (dawniej Lafarge) podpisał umowę z firmą RWE Supply & Trading na dostawy energii elektrycznej z farm wiatrowych Windfarm Polska III, która zaspokoi 20 proc. zużycia Holcim w Polsce. Umowa zawarta jest na dziesięć lat i zacznie obowiązywać od 2023 roku.
  • Zawarta umowa typu virtual PPA zapewni dostawy zielonej energii, które są objęte gwarancją pochodzenia.
  • Jest to kolejny krok w realizacji jednego z celów strategii zrównoważonego rozwoju Holcim w Polsce, jakim jest pozyskanie 100 proc. zielonej energii do 2030 roku.

Umowa gwarantuje uzyskanie zielonej energii z farm wiatrowych zlokalizowanych w Starym Dzierzgoniu i Mikołajkach (region północny w pobliżu Gdańska). Model, w którym prowadzony jest zakup energii, pozwala na zakontraktowanie konkretnego udziału energii z określonego źródła. Oznacza to faktyczne wykorzystanie zielonej energii, a nie typowy zakup gwarancji pochodzenia.

Sprostanie celom klimatycznym wymaga nowych rozwiązań również w obszarze zarządzania energią. W przypadku odbiorców przemysłowych, gdzie zapotrzebowanie na energię jest duże, budowa własnych zielonych mocy wytwórczych przy zakładach nie zawsze jest możliwa. Umowa typu PPA daje możliwość pozyskania tej energii bez bezpośredniego dostępu do jej źródła. Daje to znaczną wygodę, a jednocześnie przybliża nas do realizacji celów strategii zrównoważonego rozwoju.

mówi Dawid Robak, Dyrektor Finansowy i Zakupów w Holcim Polska

Image
windfarm-polska-ii_1_bildnachweis_stadtwerke-munchen.jpg

Wcześniej Holcim ogłosił powstanie farmy fotowoltaicznej o mocy 41 MW na terenie starej cementowni w Wierzbicy. Instalacja zaspokoi do 10 proc. zapotrzebowania na energię dla produkcji cementu. Holcim jest także na zaawansowanym etapie montowania paneli fotowoltaicznych na budynkach biurowych przy zakładach. Strategia zakłada, że wszystkie takie obiekty będą korzystać z energii słonecznej. Firma pracuje również nad zasilaniem w zieloną energię węzłów betonowych, żeby do 2030 roku uzyskać 100 proc. energii ze źródeł niskoemisyjnych i odnawialnych do zasilania wszystkich swoich zakładów.

Image
windfarm-polska-ii_2_bildnachweis_stadtwerke-munchen.jpg

 

Cieszymy się, że możemy wspierać Holcim w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju. Duże zainteresowanie takimi umowami na zakup zielonej energii pokazuje, jak ważna stała się dla branży energia bezemisyjna. Popyt mocno wzrasta, dlatego przygotowujemy się do wprowadzenia na rynek kolejnych dostaw zielonej energii z farm wiatrowych i fotowoltaicznych, które są obecnie w fazie rozwoju.

mówi Olaf Lubenow, Head of Customer Solutions & Origination EU w RWE Supply & Trading.

 

Gwarantem wykonania umowy został bank BNP Paribas bank Polska S.A., z którym Holcim współpracuje nieprzerwanie od 2015 roku.