HOLCIM w Polsce realizuje cele dekarbonizacji i wycofuje z produkcji pierwszy cement portlandzki

  • W 2021 Holcim (dawniej Lafarge) w Polsce zadeklarował stopniowe odejście od produkcji podstawowych cementów portlandzkich do roku 2025. Od 1 września realizuje pierwszy krok w tym kierunku zaprzestając produkcji cementu CEM I 42,5 R Special w worku.
  • W ten sposób zwiększa przestrzeń do sukcesywnego wprowadzania i promowania na rynku niskoemisyjnych rozwiązań o zbliżonych właściwościach technicznych i wysokich walorach ekologicznych takich jak niskoemisyjne cementy ECOPlanet czy niskoemisyjny beton ECOPact.

Wycofanie z produkcji CEM I

Holcim w Polsce konsekwentnie realizuje strategię zrównoważonego rozwoju do 2030 roku, której nadrzędnym celem jest dekarbonizacja produkcji poprzez redukcję emisji CO2, dbałość o środowisko oraz dostarczanie innowacyjnych i zrównoważonych materiałów budowlanych. Jednym z elementów osiągnięcia tych celów jest całkowite odejście od produkcji podstawowych cementów portlandzkich do 2025 roku, zgodnie z deklaracją złożoną przez Holcim w Polsce w 2021 roku. Proces ten będzie odbywał się stopniowo a jego pierwszy etap nastąpi 1 września 2022 roku wycofaniem z produkcji cementu CEM I 42,5 Special w worku.

Wycofanie tych cementów tworzy już dziś przestrzeń dla zupełnie nowych produktów o niskim śladzie węglowym takich jak cement z rodziny ECOPlanet. Pozwalają one na redukcję śladu węglowego między 40 a 70% m.in. dzięki zastosowaniu materiałów z recyklingu.

Blisko rok temu zapowiedzieliśmy wycofanie CEM I, dzięki czemu nasi klienci i dystrybutorzy mieli czas na przygotowanie się do zmiany. Jednocześnie nasze niskoemisyjne produkty, w tym grupa cementów ECOPlanet została bardzo dobrze przyjęta przez rynek. Obecnie ich udział w sprzedaży przekracza nasze oczekiwania, co pokazuje, że rynek jest gotowy na zrównoważone materiały budowlane - mówi Maciej Sypek, Dyrektor Generalny Sprzedaży, Wiceprezes Zarządu Holcim w Polsce.

Redukcja emisji CO2

W 2021 roku Holcim, również zgodnie z zapowiedziami, obniżył swoje całkowite emisje z produkcji o 100 000 ton co stanowi redukcję o 5 procent w porównaniu do roku 2020. Uzyskany wynik to rezultat podejmowanych działań modernizacyjnych, wprowadzenia zdekarbonizowanych surowców do produkcji cementu i rozpoczęcia produkcji niskoemisyjnych cementów z rodziny ECOPlanet, szczególnie CEM IV Dynamic w Cementowni Kujawy oraz ECOPlanet CEM V w Małogoszczu.

ECOPlan - kompleksowa transformacja HOLCIM w Polsce

Projekt jest krokiem w realizacji długofalowej strategii niskoemisyjnej transformacji Holcim w Polsce, która skoncentrowana jest na dekarbonizacji procesów produkcji cementu, kruszyw i betonu, jak również produkcji niskoemisyjnych materiałów budowlanych w oparciu o model gospodarki obiegu zamkniętego. Działania te są realizowane zgodnie z przyjętymi przez Holcim celami strategii zrównoważonego rozwoju do 2030 roku.