Stadion im. Ernesta Pohla Arena - Zabrze

Holcim (dawniej Lafarge) wsparł przebudowę zabrzańskiego stadionu, dostarczając dekoracyjny beton nawierzchniowy w trzech kolorach oraz niezbędny styrobeton. Całość nawierzchni wyniosła ok. 25 000 m².

 

Arena Zabrze to nowoczesny stadion piłkarski z bogatą historią sięgającą 1934 roku, kiedy to został oficjalnie otwarty z udostępnionymi 7 000 miejsc. Od 2011 roku stadion jest rozbudowywany i po zakończeniu inwestycji ma pomieścić 31 871 widzów na meczach piłkarskich i rozmaitych wydarzeniach, ponieważ na stadionie, poza rozgrywkami sportowymi, odbywają się różnego rodzaju imprezy, organizowane są też wycieczki, a wkrótce ma powstać muzeum Górnika Zabrze.

Po zakończeniu rozbudowy, uwzględniającej między innymi wyburzenie i postawienie na nowo czwartej trybuny oraz zamknięcie stadionu w prostokąt, obiekt stanie się drugim pod względem pojemności stadionem na Śląsku, a także jednym z najładniejszych piłkarskich obiektów w regionie.

Przebudowa stadionu piłkarskiego w Zabrzu

Potrzeba przebudowy stadionu w Zabrzu pojawiła się już na początku XXI wieku. Z czasem obiekt zaczęto sukcesywnie rozbudowywać, tak aby sprostać popularności drużynie piłkarskiej Górnik Zabrze. Zapowiedzi długofalowej współpracy i inwestycji w klub ze strony sponsora przyspieszyły inwestycję.

Przy projektowaniu nowego zabrzańskiego stadionu zdecydowano się usunąć bieżnię lekkoatletyczną, a zamiast niej dodać dwupoziomowe trybuny z zadaszonymi miejscami siedzącymi. Do prostej żelbetowej konstrukcji dodano z zewnątrz ażurową elewację z ciemnego metalu. Dwa boiska treningowe na wschód od stadionu zastąpił plac z kasami, pod którym znajduje się rozległy parking.

stadion arena lafarge wykonanie 10

 

Pierwszy projekt nowego stadionu powstał w 2009 roku, a prace ruszyły w 2011 roku. Aby umożliwić swobodną grę drużynie Górnika Zabrze, prace podzielono na dwa etapy:

  • Rozbudowa trybun z trzech stron o łącznej pojemność około 24 563 widzów.
  • Budowa zachodniej trybuny VIP, dzięki której stadion osiągnie docelową pojemność 31 871 miejsc.

Trzy nowe trybuny otwarto w lutym 2016 roku, a pierwszym meczem były Wielkie Derby Śląska. Spotkanie z Ruchem Chorzów oglądało 24 563 widzów – ten wynik do dziś jest rekordem frekwencji na nowym obiekcie.

Holcim dostarczył beton do modernizacji stadionu w Zabrzu

Główną potrzebą inwestycji na stadionie była przebudowa starej konstrukcji, która sięgała wczesnych lat 30. ubiegłego stulecia. Docelowo modernizacja miała skutkować oddaniem do użytku obiektu w pełni nowoczesnego, bezpiecznego i zdolnego pomieścić większą liczbę widzów, z odpowiadającym im zapleczem sanitarnym oraz technicznym.

Zadaniem Holcim była dostawa dekoracyjnego betonu nawierzchniowego Artevia™ Decor w trzech kolorach – w odcieniach szarości i czerni. Oprócz tego dostarczyliśmy niezbędny styrobeton. W rezultacie dostarczyliśmy 3209 m³ betonu Artevia™ oraz 1535 m³ styrobetonu. Całość nawierzchni to ok. 25 000 m².

stadion arena lafarge wykonanie 07

 

Za sukces uważamy fakt, że wybrano ofertę dostawcy betonu Holcim, mimo że mierzyliśmy się z poważnymi konkurentami, oferującymi podobne produkty. Holcim jednak przedstawiło lepszy produkt, cechujący się wyższymi parametrami, z pełnym pakietem szkoleń dla firm wykonawczych i dzienną kontrolą na budowie postępu prac i wykonania. Dzięki temu udowodniliśmy, że jesteśmy partnerem, który podchodzi kompleksowo i koordynuje prace nawet po dostarczeniu produktu na plac budowy.

Podsumowanie

Inwestycja była ogromna i wiązała się z przestrzeganiem ścisłego harmonogramu prac, do którego elastycznie się dopasowaliśmy. Po drodze napotkaliśmy kilka wyzwań, z którymi udało nam się sprawnie poradzić. Jednym z nich było pompowanie styrobetonu na około 40-60 mb bez utraty objętości. Musieliśmy również wyszkolić firmy wykonawcze, które do tej pory nie zajmowały się tak wymagającą inwestycją i takimi produktami.

Dzięki temu realizacja, jaką była przebudowa stadionu w Zabrzu oraz dostarczenie przez Holcim betonu, stała się jedną z najważniejszych w naszym portfolio. Szczególnie jesteśmy dumni z tego, że sprostaliśmy ambitnemu planowi prac i konkretnym wymaganiom głównego wykonawcy.

stadion arena lafarge wykonanie 05

 

Najważniejsze informacje o inwestycji

Nazwa:

Modernizacja Stadionu im. Ernesta Pohla w Zabrzu

Adres:        

ul. Franklina Roosevelta 81, Zabrze 41-800

Inwestor:

Urząd Miasta Zabrze        

 

Główni wykonawcy:

Polimex-Mostostal SA, konsorcjum Mostostal Zabrze, GPBP Gliwice

Czas realizacji inwestycji:

        

sierpień 2011–luty 2016

        

 

Rozwiązania i usługi dla budynków

Przejdź do zakładki Budynki, aby uzyskać więcej informacji i dowiedzieć się, jakie produkty Holcim rekomenduje dla takich kategorii jak: dom jednorodzinny, budynek wielorodzinny, obiekt biurowo-usługowy, obiekty użyteczności publicznej oraz obiekty przemysłowe i centra logistyczne.

Pozostałe realizacje