Zielone Laboratorium HOLCIM – ruszyły zapisy na ogólnopolski program ekologiczny dla szkół

22 lutego wystartowało Zielone Laboratorium Holcim (dawniej Lafarge) – bezpłatny ogólnopolski program Fundacji Holcim skierowany do szkół podstawowych. W ramach programu szkoły otrzymają dostęp do zasobów edukacyjnych o tematyce ekologicznej dla uczniów szkół podstawowych z klas IV-VI. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 7 marca 2021 r. poprzez formularz na stronie internetowej Fundacji Holcim. Dla najbardziej zaangażowanych nauczycieli i uczniów czekają nagrody.

zielone laboratorium lafarge

Fundacja Holcim zaprasza szkoły podstawowe z całej Polski do udziału w bezpłatnym programie ekologicznym. Nauczyciele uczestniczący w Zielonym Laboratorium Holcim otrzymają trzy scenariusze lekcji dotyczące najważniejszych zagadnień środowiskowych: jakości powietrza, oszczędzania wody i segregacji odpadów. Do każdej lekcji przygotowano zestaw narzędzi edukacyjnych – materiały video, pomysły na pracę projektową i dyskusję w grupie, a także propozycje praktycznych zadań domowych.

Dbałość o środowisko to kluczowy obszar naszej działalności. Dlatego dostrzegając potrzebę edukacji na temat zmian klimatycznych i wpływu człowieka na otoczenie, opracowaliśmy pilotażowy program ekologiczny Zielone Laboratorium Holcim. Chcemy dzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniami i w ten sposób pragniemy wesprzeć kształtowanie proekologicznych postaw już od najmłodszych lat – mówi Łukasz Ludwisiak, Kierownik ds. Zrównoważonego Rozwoju Holcim w Polsce.

Na czym polega program Zielone Laboratoria Holcim ?

Program został opracowany przez doradcę metodycznego w porozumieniu z ekspertami Holcim w taki sposób, by uczniowie mogli z łatwością przyswoić wiedzę na temat ochrony środowiska. Pierwszy scenariusz pomoże dzieciom zrozumieć jak można ograniczyć emisję CO2 poprzez odpowiedni dobór transportu, oszczędne ogrzewanie mieszkań czy spożywanie sezonowych produktów. Kolejny zestaw materiałów omawia sposoby oszczędzania wody, a program ostatniej lekcji pozwoli na zapoznanie się m.in. z cyklem życia śmieci i zasadą 4R - Refuse, Reduce, Reuse, Recycle (Odrzuć, Zmniejsz, Użyj ponownie, Odzyskaj) i jej stosowaniem w przypadku konkretnych produktów.

W ramach programu odbędzie się również konkurs dla najbardziej zaangażowanych nauczycieli i uczniów. Klasy, które zaprezentują, jak wdrażają działania proekologiczne w codziennym życiu mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. Szczegóły dotyczące regulaminu konkursu można znaleźć na stronie: fundacjawspolnie.pl/zielone-laboratorium.

Zielone Laboratorium Holcim to zestaw przekrojowych materiałów edukacyjnych w pełni dostosowany do realiów zdalnego nauczania. Dzięki temu można skutecznie wykorzystać zaproponowane w nim rozwiązania edukacyjne w obecnych warunkach. Zachęcamy więc szkoły do wzięcia udziału w programie oraz do zgłaszania prac do konkursu. Szkoła, która najlepiej zaprezentuje efekty działań dydaktycznych o ekologii otrzyma nagrody, w tym m.in. 65-calowy monitor interaktywny wraz z aplikacją edukacyjną. Na zwycięskiego nauczyciela czeka również tablet, a na 30 uczniów – specjalnie przygotowane lasy w słoikach – podkreśla Zuzanna Tkacz, Specjalista ds. Projektów Fundacji.

Fundacja Holcim 

Fundacja Holcim od 2016 roku realizuje długofalowe programy mające na celu rozwój społeczności lokalnych oraz projekty na rzecz edukacji, zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, poprawiające przestrzeń lub infrastrukturę, a także promujące ochronę środowiska. Dzięki fundacji zostały zorganizowane także warsztaty edukacyjne dla dzieci połączone z konkursem "Drugie życie śmieci – stwórz Eko Zabawkę” oraz konkurs plastyczny dla najmłodszych w celu budowania świadomości młodego pokolenia o recyklingu. Działania fundacji na rzecz ludzi i społeczności to jeden z filarów realizacji celów zrównoważonego rozwoju Holcim w Polsce.