AIRIUM w starej przedwojennej kamienicy w Krakowie - pierwsza realizacja

 

AIRIUM™ zostało wprowadzone na rynek zaledwie miesiąc temu, a już możemy pochwalić się pierwszą udaną realizacją! Doskonałe parametry oraz produkcja na miejscu sprawiły, że to właśnie mineralna piana izolacyjna od Holcim (dawniej Lafarge) Polska została wybrana do inwestycji na Starym Mieście w Krakowie. Trwa tam adaptacja poddasza zabytkowej kamienicy z 1926 roku na lokale mieszkalne i dla bezpieczeństwa całej konstrukcji kluczowa była zmiana technologii izolacji.

 

airium piana mineralna realizacja krakow 1

Mineralna piana izolacyjna AIRIUM została wprowadzona na rynek na początku października 2020 roku. Przypomnijmy, że jest to pierwszy produkt termoizolacyjny o gęstości w przedziale 50-300 kg/m³, którego podstawowym składnikiem jest cement. AIRIUM™ jest materiałem całkowicie ognioodpornym, odpornym na grzyby, pleśnie i gryzonie, a przy tym ekologiczną alternatywą dla styropianu i wełny. Polska to trzeci kraj, zaraz po Francji i Austrii, który z powodzeniem wprowadza nową technologię izolacji Holcim na swój rynek.

Pierwszą realizacją z wykorzystaniem AIRIUM™ jest trwająca inwestycja na Starym Mieście w Krakowie. Prace związane z adaptacją  poddasza zabytkowej kamienicy z 1926 roku na lokale mieszkalne wymagały zmiany technologii izolacji. Dzięki wysokim parametrom izolacyjnym i wytrzymałościowym, a także takim cechom jak brak wrażliwości na wodę i bardzo krótki czas wykonania izolacji całego stropu, wybór padł na mineralną pianę izolacyjną od Holcim. Na potrzeby budowy zużyto 28 m³ AIRIUM™, a całkowity czas wylewania piany wyniósł zaledwie 3,5 h.

Zobacz też: Innowacyjny stropodach z pianą AIRIUM od Holcim w Sosnowcu

AIRIUM bezpieczne dla wrażliwych konstrukcji zabytkowych

Kraków to drugie co do wielkości miasto w Polsce. Znajduje się tam 10 tys. przedwojennych budynków, z których blisko tysiąc figuruje w rejestrze zabytków. Dzięki swoim właściwościom AIRIUM™ znalazło zastosowanie przy skomplikowanej przebudowie zabytkowego poddasza starej kamienicy z lat 20. XX w.  Rozwiązanie wspiera sztukę konserwatorską i jest całkowicie bezpieczne dla wrażliwych konstrukcji zabytkowych.

Inwestycja dotyczyła przebudowy nieużywanego dotąd poddasza na potrzeby mieszkaniowe. Pierwszym etapem prac było odciążenie starego stropu, usunięcie dotychczasowej izolacji (tzw. polepy), wzmocnienie istniejącej konstrukcji stropu drewnianego oraz wykonanie nowej izolacji. Warstwa izolacji AIRIUM™ wykonana w trakcie prac pełni rolę izolacji termicznej, ale też zabezpiecza pomieszczenia kondygnacji poniżej.

airium piana mineralna realizacja krakow 2

Najwyższy poziom izolacji w dostawie just in time

Piana izolacyjna AIRIUM™ ze względu na takie cechy jak ciężar całego rozwiązania, parametry izolacyjne oraz wytrzymałościowe, brak wrażliwości na wodę i brak utraty właściwości izolacyjnych świetnie sprawdziła się w tych warunkach. Dużą zaletą takiego rozwiązania są takie elementy jak czas wykonania izolacji całego stropu oraz bardzo małe zaangażowanie ludzi w cały proces.

Wybór docelowej technologii podyktowany był też specyficznym położeniem budynku w zabytkowej okolicy i wśród wąskich uliczek, gdzie zbyt duże natężenie transportu wymaga specjalnych pozwoleń i może być uciążliwe dla mieszkańców. Dzięki temu, że AIRIUM™ jest przygotowywane bezpośrednio na budowie w mobilnej wytwórni i posiada własny rurociąg technologiczny, nie wymaga składowania, ani transportu materiałów w miejsce wbudowania.

Przeczytaj też: Piana izolacyjna AIRIUM od Holcim na dachu budynku w Jaworznie

“Zyskujemy czas, zmniejszamy koszty i zwiększamy jakość wykonanych usług”

Wykonawca inwestycji, Grzegorz Czop z firmy PPHU GC (remonty kamienic i nadbudowy w Krakowie), który jako pierwszy w Polsce wykorzystał technologię AIRIUM, tak wypowiadał się o produkcie w trakcie prac:

airium piana mineralna realizacja krakow 3

Prace na obiektach jak ten, czyli 96-letnia kamienica, wymaga zastosowania nowinek technologicznych, aby sprostać wymaganiom inwestorów. Nie oszukujmy się, dzisiaj czas jest bezcenny, więc jako wykonawcy musimy szybko i skutecznie pracować. Firma Holcim zaproponowała nam wykorzystanie tutaj piany izolacyjnej AIRIUM, której zaletami są naprawdę dobra izolacja akustyczna i termiczna, a przede wszystkim waga. (...) W ciągu 4-5 godzin będziemy w stanie zalać strop o pow. 156 m2, angażując do tego tak naprawdę trzy osoby: operatora maszyny; osobę, która trzyma węża i trzecią osobę, która ściąga materiał po łatach, poziomując go. Zyskujemy czas, zmniejszamy koszty i zwiększamy jakość wykonanych usług.

Finalnie, na potrzeby budowy zużyto 28 m³ AIRIUM™, a całkowity czas wylewania piany wyniósł zaledwie 3,5 h. W trakcie dalszych prac budowlanych wykonawca przystąpi do demontażu pokrycia dachowego oraz istniejącej konstrukcji dachowej. Cała inwestycja, obejmująca prace wykończeniowe, powinna zostać oddana do użytku za około kwietnia 2021.

 

Więcej o AIRIUM na oficjalnej stronie: airium.pl

Pozostałe artykuły w tej kategorii

Artykuły