Rosnące ceny energii wyzwaniem dla branży cementowej

 
 

Rosnące ceny energii elektrycznej są bardzo dużym wyzwaniem dla branży, dlatego też eksperci Holcim (dawniej Lafarge) biorą czynny udział w ogólnopolskiej debacie na ten temat. Celem jest zbudowanie świadomości, że sektor cementowy zużywa bardzo dużo energii, której rosnące ceny znacząco zwiększają koszty produkcji. Ostatnim takim wydarzeniem był XVI Kongres Nowego Przemysłu, który odbył się w Warszawie.

 

robak dawid lafarge small
Dawid Robak, Dyrektor Finansowy i Zakupów

1-2 października 2019 roku w Warszawie odbył się XVI Kongres Nowego Przemysłu. To od lat największe forum debaty o kondycji i perspektywach polskiego sektora energii i paliw. W gronie prelegentów wydarzenia, obok reprezentantów najbardziej znanych firm z branży energetycznej i paliwowej, liderów opinii, dziennikarzy oraz przedstawicieli lokalnych i centralnych władz, byli przedstawiciele Holcim w Polsce: Dawid Robak, Dyrektor Finansowy i Zakupów oraz Marcin Wojtan, Dyrektor Zarządzający Geocycle Polska.

Dawid Robak, Dyrektor Finansowy i Zakupów, wziął udział w panelu na temat energetyki przemysłowej: o inwestycjach w wytwarzanie i bezpieczeństwie, niezależności i dywersyfikacji, o strategiach i aktywności firm przemysłowych w dziedzinie alternatywnych źródeł energii oraz gazie w energetyce – dziś i jutro. 

W swojej wypowiedzi Dawid Robak podkreślił, że rosnące ceny są dużym wyzwaniem, szczególnie ze względu na fakt, że jako branża nie znaleźliśmy się na liście przemysłów energochłonnych. Wspomniał też, że jako Holcim rozważamy inwestycje w generację energii o niewielkiej mocy, wspierającą nasz proces produkcji, szczególnie w projekty korzystające z ciepła odpadowego.

Z kolei Marcin Wojtan, Dyrektor Zarządzający Geocycle Polska, uczestniczył w panelu poświęconym odpadom i paliwom. Wraz z innymi ekspertami branży paliwowej dyskutował m.in. o gospodarce obiegu zamkniętego: dobrych praktykach gospodarki obiegowej, selektywnej zbiórce, segregacji i recyklingu odpadów, a także o tym, jak funkcjonuje system oraz o termicznych przekształcaniach odpadów komunalnych, biomasie, biogazie i paliwach alternatywnych.

marcin wojtan lafarge small
Marcin Wojtan, Dyrektor Zarządzający Geocycle Polska

Marcin Wojtan powiedział:

W ostatnich latach dokonaliśmy gigantycznego skoku w zakresie technologii. Odeszliśmy od spalania węgla na rzecz paliw alternatywnych i obecnie w Polsce w zakładach Holcim wskaźniki ich wykorzystania są niemal dwukrotnie wyższe niż w innych krajach europejskich, gdzie średnia wynosi 44. Zrealizowany program inwestycji pozwoli na znaczące zmniejszenie oddziaływania na środowisko.

Artykuły