Styropian Izolbet na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) w programie „Czyste Powietrze”

 

Image
baner_czystepowietrze.jpg

Produkty EPS Izolbet zostały wpisane na listę ZUM (zielone urządzenia i materiały), która pomaga wnioskodawcom programu Czyste Powietrze w wyborze materiałów spełniających odpowiednie kryteria techniczne. Czyste Powietrze to program rządowy skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli domów mający na celu dofinansowanie inwestycji służących poprawie stanu powietrza.

Program Czyste Powietrze skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, których roczny dochód nie przekracza 100 tys. zł. Dofinansowanie w programie obejmuje m. in. kompleksową termomodernizację budynków i wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Rodzaje wspieranych przedsięwzięć to między innymi: wymiana, zakup i montaż źródła ciepła, instalacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czy ocieplenie przegród budowlanych, właśnie materiałem EPS. Program Czyste Powietrze jest jednym z narzędzi wpisanych przez polski rząd do Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków (DSRB), a sama renowacja zasobów budowlanych pozostaje jednym z największych wyzwań infrastrukturalnych Polski do 2050 r.

Rodzaj inwestycji a wybór materiału do realizacji

Osoby składające wnioski i realizujące inwestycje mogą skorzystać z dostępnej na stronie projektu Czyste Powietrze listy ZUM, przygotowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Lista pozwala wybrać najbardziej efektywne rozwiązania.

Często realizacje w programie Czyste Powietrze są kompleksowe i składają się zarówno z działań na rzecz podniesienia efektywności energetycznej, jak i termomodernizacji budynku. Dlatego inwestycję warto rozpocząć od audytu energetycznego, który pozwoli sprawdzić, jak zmniejszyć zużycie energii i dostosować odpowiednie rozwiązania, takie, jak docieplenie domu. Warto zauważyć, że ocieplony dom to większy komfort życia przy zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię nawet do 70 proc.

mówi Ewa Kaliszuk z Holcim

Ocieplanie domu a wybór styropianu

Najczęściej wykorzystywanym materiałem do izolacji termicznej budynku jest styropian, którego nazwa specjalistyczna to polistyren spieniony. Składa się z kuleczek a każda z nich zawiera dziesiątki tysięcy zamkniętych komórek wypełnionych powietrzem. Powietrze w każdej z tych komórek nie ma możliwości przemieszczania się. Dzięki temu styropian odznacza się doskonałymi właściwościami. Najważniejszą z nich jest wytrzymałość na ściskanie, która ma decydujący wpływ na możliwości wykorzystania styropianu o danym parametrze. W produktach EPS Izolbet, znajdujących się na liście ZUM można wyróżnić trzy grupy pod względem wytrzymałości:

  • EPS 70 świetnie sprawdza się do ocieplanie budynków,
  • EPS 100 nadaje się do izolacji piwnic, dachów i podłóg,
  • EPS 200 charakteryzuje największa wytrzymałość, stąd jest idealnym wyborem do miejsc narażonych na spore obciążenia mechaniczne, a więc do izolacji garaży, pod parking bądź do izolacji tarasów.

Ważnym aspektem przy ocieplaniu budynku i wyborze styropianu jest współczynnik przewodzenia ciepła, inaczej współczynnik “lambda” (λ), który jest kluczowym parametrem informującym o zdolności do przewodzenia ciepła. Im współczynnik jest niższy, tym lepsze właściwości termoizolacyjne.

Ocieplając budynki możemy zredukować energię potrzebną do ich ogrzewania. i równocześnie zapewnić latem lepsze chłodzenie wewnątrz budynku. Termoizolacja zapewnia również ochronę ścian zewnętrznych przed wpływem czynników atmosferycznych, ale też poprawia mikroklimat i komfort cieplny w pomieszczeniach.

Warto również zauważyć, że na etapie projektowania i wykonywania termomodernizacji budynku można zrealizować nowe koncepcje architektoniczne w zakresie wykończenia, koloru i faktury elewacji oraz udoskonalić estetykę budynku, która podnosi jego wartość na rynku nieruchomości. Najważniejszą jednak rolą termomodernizacji i ocieplania budynków jest redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery i poprawa stanu powietrza, którym oddychamy.

dodaje Ewa Kaliszuk