Akademia Technologa - praktyczne warsztaty odpowiadające na współczesne potrzeby

Budowa dróg i infrastruktury powinna odbywać się z pełnym profesjonalizmem, dbałością o bezpieczeństwo i środowisko, a także zastosowaniem odpowiednich materiałów, pozwalających wcielić nowatorskie rozwiązania. O rozwiązaniach, nowoczesnych technologiach i o tym, jak ewoluuje budownictwo drogowe, rozmawiano podczas III edycji Akademii Technologa Holcim, która odbyła się w dniach 28-30 maja 2025 roku.

Akademia Technologii to wydarzenie organizowane przez Holcim Polska, lidera innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych, skierowane do specjalistów budownictwa drogowego. Wydarzenie miało charakter szkoleniowy, co poskutkowało wieloma ciekawymi prelekcjami pogłębiającymi wiedzę praktyczną. Nie zabrakło również rozmów o prognozach w budownictwie i roli branży.

Podczas spotkania prelegenci omówili zagadnienia związane z nowoczesnymi procesami produkcji materiałów i budowy dróg. Eksperci Holcim przedstawili, na czym polega proces produkcyjny w Zakładzie Górniczym Radkowice, wraz z przybliżeniem sposobu pracy instalacji AGGWASH wykorzystywanej do produkcji grysów dolomitowych. Omówione zostały zagadnienia z zakresu recyklingu kruszyw i nawierzchni drogowych, a także nowych trendów w projektowaniu nawierzchni bitumicznych wykorzystujących GRA w ramach gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Nie zabrakło również rozmów o sposobach obniżania emisji CO2 i śladu węglowego, co stanowi ważny obszar w strategii firmy. Eksperci poruszyli także temat stosowania nowych typów asfaltów RC oraz produktów niskoemisyjnych, w tym spoiw hydraulicznych.

Wydarzenie rozpoczęło się od zwiedzania kopalni dolomitu w Radkowicach i specjalnej instalacji do płukania kruszyw Aggwash. Dzięki płukaniu uzyskujemy grysy spełniające wysokie wymagania jakościowe oraz piasek dolomitowy, które mogą być wykorzystane w budownictwie drogowym. Projekt jest ważny, gdyż dostarcza dodatkowe kruszywo na rynek drogowy, jednocześnie zachowując zasoby skał naturalnych. Pozwala to odpowiadać na popyt i budować więcej, zużywając mniej.

Duża część tegorocznych warsztatów była poświęcona zastosowaniu produktów niskoemisyjnych oraz spoiw hydraulicznych w technologiach ulepszania podłoży, a także technologiom wspierającym gospodarkę obiegu zamkniętego. Wśród prelegentów byli przedstawiciele Politechnik: Warszawskiej, Gdańskiej, Śląskiej, Świętokrzyskiej i Białostockiej, a także firm AMMANN i JRS Rettenmeier. Zaproszeni eksperci rozmawiali także o nowych trendach w technologiach produkcji mieszanek mineralno-bitumicznych z wykorzystaniem technologii tzw. “czarnych bębnów”, użyciem granulatu asfaltowego (GRA) również w SMA (Stone Mastic Asphalt), czyli mieszankach mastyksowo-grysowych, asfaltowej nawierzchni drogowej o wysokiej trwałości i odporności na koleinowanie, a także roli recyklingu w dekarbonizacji nawierzchni asfaltowych.

Galeria zdjęć z III edycji Akademia Technologa Holcim

Organizator podsumowuje wydarzenie

Celem, który nam przyświeca przy organizacji tego typu warsztatów, jest stworzenie platformy do wymiany doświadczeń praktyków w obszarze szeroko rozumianej technologii budownictwa drogowego. Jako Holcim dostarczamy kompleksowe rozwiązania dla dróg i realizujemy szeroki zakres inwestycji. Wierzymy, że dzielenie się wiedzą, doświadczeniem i narzędziami wypracowanymi przez lata pozwala nam się rozwijać i w konsekwencji efektywnie budować bezpieczniejszą infrastrukturę z myślą o poszanowaniu zasobów naturalnych i środowiska

komentuje Grzegorz Schmidt, Kierownik Produktu Kruszywa w Holcim Polska.

Holcim Polska już dzisiaj zaprasza na IV edycję Akademii Technologa, która odbędzie się za rok. Możemy Państwa zapewnić, że kolejna jej edycja, tak jak poprzednie będzie stała na równie wysokim poziomie.