Holcim podpisał Net Zero Pledge i zobowiązał się do dalszej redukcji CO2

 
 

Holcim podpisał deklarację Net Zero Pledge, tym samym zobowiązał się, że będzie dążył do dalszej redukcji emisji dwutlenku węgla – plan uwzględnia ograniczenie o 20 na każdą tonę produkowanego cementu do 2030 roku. Koncern jest pierwszą globalną firmą zajmującą się materiałami budowlanymi współpracującą z Science-Based Targets (SBTi) - inicjatywą, której celem jest m.in. rozwój ekologicznego budownictwa.

lafarge net zero pledge

Holcim (dawniej Lafarge) we wrześniu 2020 r. dołączył do inicjatywy Science Based Targets (SBTi) i podpisał zobowiązanie „Business Ambition for 1,5°C”. Zobowiązanie to jest jednym z najambitniejszych celów Porozumienia Paryskiego, ponieważ dąży do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C. Tym samym koncern zadeklarował swoją gotowość do wspierania ekologicznego budownictwa i dalsze dążenie do dekarbonizacji. Do 2030 roku Holcim ograniczy emisję CO2 z każdej tony produkowanego cementu o 20 w porównaniu z rokiem 2018.

 


Plan 2030: mniej CO2 netto w produkcji cementu

Od 1990 roku do dziś Holcim zmniejszył emisję w produkcji cementu o 40 . Do 2030 roku zakłada dalszą redukcję o 20 w stosunku do 2018 roku. Oznacza to zejście do poziomu 475 kg CO2 na tonę produkowanego cementu, co zgodne jest z celami wyznaczonymi w mapie drogowej Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Cementu CEMBERAU. W swojej polityce zrównoważonego rozwoju uwzględniliśmy również zmniejszenie emisji związanej z transportem i paliwami o 20.

Cele Holcim uwzględniają przede wszystkim przyspieszenie stosowania produktów niskoemisyjnych i neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla takich jak ECOPact (zobacz: Beton niskoemisyjny), dalsze wykorzystywanie 100 mln ton odpadów do ogrzewania swoich pieców, a także zwiększenie udziału paliw odpadowych w produkcji cementu do poziomu 37.

Przeczytaj, jak Holcim ogranicza emisje CO2 dzięki paliwom alternatywnym

Tylko w 2019 roku firma Holcim poddała recyklingowi 48 milionów ton odpadów, dzięki czemu stała się światowym liderem w rozwiązaniach związanych z odpadami, przyczyniając się do czystszych miast przy jednoczesnym zachowaniu ograniczonych zasobów Ziemi.

Jako największy na świecie producent cementu mamy do odegrania kluczową rolę w walce z dzisiejszym kryzysem klimatycznym. Na naszej drodze do stania się firmą o zerowej wartości netto nie jesteśmy tylko częścią rozwiązania, ale także wspieramy naszych klientów w ich ambicjach w zakresie redukcji CO2. Żadna firma nie jest w stanie samodzielnie stawić czoła dzisiejszemu wyzwaniu klimatycznemu, dlatego stawiamy na współpracę różnych branż, aby mieć realny wpływ na zmiany – komentuje Magali Anderson, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Holcim.

Ambicją koncernu jest prowadzenie pierwszej na świecie cementowni o zerowej emisji CO2 netto.

Współpraca Holcim z SBTi

SBTi to inicjatywa zawiązana pomiędzy wiodącymi firmami: CDP, United Nations Global Compact, World Resources Institute (WRI) i World Wide Fund for Nature (WWF), których ambicją jest opracowanie pierwszego naukowego globalnego standardu dla korporacyjnych celów zerowych netto. Zobowiązanie „Business Ambition for 1,5°C” ma za cel opracowanie badań, wytycznych i planów, które ułatwią wszystkim przedsiębiorstwom osiągnięcie emisji dwutlenku węgla netto.

Przeczytaj również: Dekarbonizacja, czyli neutralne budownictwo

Inicjatywa ma mobilizować firmy do wyznaczania celów naukowych i zwiększania ich przewagi konkurencyjnej w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną.

W SBTi cieszymy się, że Holcim dołączył do grona ponad 290 liderów branży, którzy są zaangażowani w przyszłość 1,5°C. Holcim jako największy gracz w jednej z najbardziej emisyjnych gałęzi przemysłu dowodzi, że zerowa gospodarka netto jest w zasięgu ręki – zaznaczał w mediach Alberto Carrillo, Dyrektor ds. Celów Naukowych i Energii Odnawialnej w CDP, jeden z partnerów Science Based Targets.

Szwajcarski koncern Holcim wykorzysta nadchodzącą dekadę na opracowywanie i wdrażanie zaawansowanych technologii, przygotowując kolejny etap w dążeniu do opcji „zero netto”. Obejmuje to pilotaż ponad dwudziestu projektów wykorzystania i składowania dwutlenku węgla (CCUS) w Europie i Ameryce Północnej.

HOLCIM w Polsce redukuje CO2

Holcim w Polsce jest częścią Grupy Holcim i tym samym również aktywnie wspiera zrównoważone budownictwo. Między innymi prowadzimy dekarbonizację procesu produkcji cementu oraz pozostałych naszych produktów, co oznacza, że:

  1. Od 1990 roku do dziś zmniejszyliśmy naszą emisję w produkcji cementu o 40. Naszą ambicja jest dalsza redukcja o 15 do 2025 roku.
  2. Pracujemy nad betonem, który jest materiałem o niskiej emisyjności. Przygotujemy plan neutralności węglowej dla betonu do 2050 roku.
  3. Chcemy korzystać z odnawialnych źródeł energii – 50 zapotrzebowania do 2025 roku.

Holcim kontynuuje misję redukcji emisji CO2 na tonę cementu. Dzięki naszym dotychczasowym staraniom Holcim jest najbardziej wydajną energetycznie spółką cementową wśród międzynarodowych grup. Naszym dążeniem jest ciągłe zmniejszanie wpływu na środowisko i chcemy mieć swój udział w redukcji światowej emisji netto do zera.

Ważne linki:

Artykuły