Latasz jak amator, czy jeździsz jak zawodowiec?

 
 

Autorem tekstu jest Leszek Srebrniak, Kierownik ds. Bezpieczeństwa Podwykonawców.

 
lafarge logo profesjonalnie bezpiecznie 1

Zawodowy kierowca to ten, który ma duże doświadczenie i na drodze wiele już widział. Nikt nie kwestionuje jego umiejętności. Każdy zawodowiec jednak wie, że uczyć się trzeba przez całe życie. Kiedy już potrafi jeździć odpowiedzialnie, czas, by stał się wzorem dla innych uczestników ruchu drogowego.

Profesjonalnie znaczy bezpiecznie - zgadzasz się? To hasło naszej kampanii skupiającej się na bezpieczeństwie na drodze i promocji jazdy defensywnej wśród kierowców. Zasady jazdy defensywnej codziennie wpajamy naszym pracownikom i pracującym dla nas kierowców, uzupełniając je o regularne szkolenia i monitoring postępów. Chcemy jednak, żeby poznało je jak najwięcej osób - dzięki temu każdy z nas będzie mógł czuć się na drodzę odrobinę bezpieczniej. W kampanii szerzej rozwijamy kilka ważnych z perspektywy bezpiecznej jazdy tematów - zakręty, przyspieszenie, hamowania, ale też konieczność ciągłego doszkalania się. Będziesz defensywny, kiedy staniesz się uważnym i czujnym obserwatorem sytuacji na drodze i poza nią. Kierowca defensywny jest widoczny, ale widzi też innych, przewidując ich zachowania i zdając sobie sprawę z ich ryzyka. Jako zawodowiec wiesz, że to wymaga doświadczenia, które już zdobyłeś. Teraz możesz iść o krok dalej.

 

Jak jeździć defensywnie?

Skanuj wzrokiem drogę i jej otoczenie
Kierowcy wyścigowi wyznają ważną zasadę: patrz na miejsce, do którego zmierzasz, nie na to, w którym się znajdujesz. Defensywna jazda wymaga, by obejmować wzrokiem nie tylko drogę, ale też całe otoczenie. Zwracaj uwagę na samochody przed Tobą i obok Ciebie, żebyś mógł przewidzieć ich manewry.

Nigdy nikomu nie ufaj
Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Nie wszyscy jeżdżą zawodowo, tak jak Ty. Traktuj innych uczestników ruchu jak amatorów, zakładając, że każdy z nich może zachować się nieracjonalnie z Twojego punktu widzenia. Unikniesz kolizji, a nawet wypadków.

Nie daj się zaskoczyć i nie zaskakuj
Bądź widoczny dla innych. Wyraźnie komunikuj swoje zamiary innym uczestnikom ruchu drogowego, nie tylko wtedy, kiedy trzeba, ale też wtedy, kiedy można. Stosuj kierunkowskazy, światła stop, a nawet gesty. Obserwuj też komunikaty od kierowców.

Bądź skoncentrowany
Zanim wsiądziesz do samochodu, zdejmij z siebie bagaż emocjonalny. Nie myśl o rzeczach, które mogą Cię wyprowadzić z równowagi. Nie reaguj nerwowo na błędy innych kierowców. Skoncentruj się na prowadzeniu.

Oceniaj siebie krytycznie
Możesz być przekonany, że jesteś kierowcą defensywnym, ale kiedy usiądzie obok Ciebie instruktor, okaże się, że też popełniasz błędy. Nie bój się krytyki. Zawodowcy czasem popadają w rutynę, która na drodze jest złym doradcą. Warto sprawdzić się pod okiem trenera jazdy defensywnej.

 


 

Jazda defensywna (ang. Defensive Driving) to zaawansowana technika jazdy redukująca ryzyko na drodze, poprzez świadome unikanie niebezpiecznych sytuacji.

Jazda defensywna obejmuje różne obszary. Zwracaj na nie uwagę w codziennej jeździe.

1. Mistrzowie nie ścinają zakrętów
72,8/% ogółu wypadków ze skutkiem śmiertelnym spowodowali kierowcy*. Nigdy nie wiesz, kto siedzi za kierownicą nadjeżdżającego samochodu, więc uważaj na zakrętach. Wykonuj manewry odpowiedzialnie.

2. Czasem mniej znaczy więcej
Według naszych statystyk każdy kierowca Lafarge na odcinku 100 kilometrów trasy przekracza dozwoloną prędkość aż 20 razy. Dopasuj prędkość do warunków atmosferycznych i ograniczeń na drodze. Dasz sobie czas na reakcję w przypadku zagrożenia.

3. Profesjonaliści nie zostawiają śladów
Kierowca defensywny potrafi uniknąć ostrego hamowania, gdy nie jest ono konieczne. Ważne, by w trasie zachować odpowiednią odległość od pojazdów. W ubiegłym roku 48 osób straciło życie w wypadkach spowodowanych niezachowaniem bezpiecznej odległości w trakcie jazdy*.

Artykuły