Holcim w awangardzie dyskusji o nowoczesnym budownictwie

 
 

Pierwsza edycja konferencji 4Buildings odbyła się w dniach 15-17 listopada 2019 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wydarzenie przyjęło formę otwartych dyskusji, podczas których dyskutowano o ekorozwiązaniach, rosnących kosztach energii elektrycznej, inteligentnych budynkach, rynkowych trendach, materiałach dociepleniowych – w skrócie o wszystkim tym, co składa się na nowoczesne budownictwo godne XXI wieku. Z jednej strony wskazywano na postępującą cyfryzację, a z drugiej na rosnące wymagania dotyczące środowiska naturalnego.

4buildings prelegenci
Prelegenci konferencji 4Biuildings, źródło: materiały Organizatora

Holcim (dawniej Lafarge) już teraz jest w awangardzie dyskusji o nowoczesnym budownictwie, dlatego nasi eksperci zabrali głos w debatach obejmujących m.in. zrównoważone budownictwo, technologie budowlane przyszłości, gospodarka obiegu zamkniętego i wykorzystanie paliw alternatywnych czy współpraca branży budowlanej ze środowiskiem architektów.

Mamy świadomość, że przemysł cementowy odpowiada za 5 proc. globalnej emisji CO2. Dlatego od lat inwestujemy w ograniczanie emisji, a od 1988 r. ograniczyliśmy ją aż o 30 proc. Zwiększamy też wykorzystanie alternatywnych źródeł energii w produkcji cementu  – Lafarge w Polsce czerpie już 80 proc. energii właśnie z odpadów przekształconych w paliwo. To potwierdza, że beton jest idealnym materiałem budowlanym w kontekście gospodarki obiegu zamkniętego. Ponadto w 100 proc. poddaje się recyklingowi, więc jest w ten sposób wykorzystywany w procesie produkcji – podkreślił Marcin Mądry, Dyrektor Marketingu i Strategii Holcim w Polsce.

Branża budowlana kluczowa dla gospodarki kraju

Eksperci Holcim wskazywali na olbrzymią rolę państwa we wprowadzaniu regulacji promujących bardziej zrównoważone budownictwo, ponieważ zmiany w świadomości społecznej – choć zachodzące dynamicznie – mogą zająć lata. Podkreślali również konieczność traktowania branży budowlanej jako kluczowego elementu całej gospodarki, zwłaszcza w kontekście coraz trudniejszego rynku pracy oraz zmian technologicznych zachodzących w przemyśle. 

– Brak siły roboczej jest coraz bardziej dotkliwy, trzeba więc budować efektywniej, mądrzej, sprawniej. Temu służą np. nowe rozwiązania w budownictwie, jak np. nasza płyta fundamentowa, dzięki której eliminujemy 2/3 stali zbrojeniowej i emitujemy do atmosfery o 100 ton CO2 mniej – podkreślił w dyskusji Marcin Mądry.

Przyszłością jest prefabrykacja

Przyszłością będzie również prefabrykacja, właśnie z powodu rosnących kosztów pracy. Co więcej, przyspiesza digitalizacja – dodał. – Dzięki rozwiązaniom BIM, plac budowy zaczyna coraz bardziej przypominać centrum kontroli lotów, a cyfryzacji podlega również sam proces dostawy materiałów. Coraz ważniejsza bowiem staje się efektywność całego procesu budowlanego, a beton wciąż sprawdza się na tym polu najlepiej.

Współczesne budownictwo powinno być efektywne, a żeby takie było, musi ograniczać ilość rąk potrzebnych do pracy oraz wykorzystywać materiały i technologie alternatywne. Tutaj zwiększa się rola prefabrykacji, ponieważ dzięki niej można znacząco zmniejszyć potencjał ludzki w procesie budowlanym, jest zarazem jedną z bardziej ekologicznych metod, ponieważ nie produkuje się elementów na budowie.

Wprawdzie daleko nam do krajów skandynawskich czy Wielkiej Brytanii, gdzie technologia BIM jest powszechna, ale i w Polsce coraz więcej pojawia się takich rozwiązań, przykładem jest inwestycja, w której wykorzystane zostały cementy Holcim, a mianowicie wielorodzinny kameralny budynek mieszkalny  przy ulicy Sprzecznej 4 w Warszawie, który zebrał kilka prestiżowych nagród, m.in. w konkursie Polski Cement w Architekturze, Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy, Nagrodę Architektoniczną „Polityki” 2018 oraz Nagrodę za Najlepszy Budynek Mieszkalny w Warszawie w 2018 roku.

Prefabrykacja wpisuje się również w obecny w ekologicznym budownictwie trend „zero waste” odnoszący się do wykorzystania takich materiałów, które można ponownie wykorzystać po tzw. śmierci technicznej budynku. Zakłada używanie gotowych elementów konstrukcyjnych, ale też ogranicza ilość odpadów, które mogą być potem wykorzystane jako surowce wtórne nawet poza branżą budowlaną.

Ważna staje się również niska emisyjność materiałów użytych do budowy budynku.

Z czasem budynki bardziej ekologiczne staną się popularne. Ludzie będą chcieli w nich pracować lub się uczyć. W budownictwie jednorodzinnym już obserwujemy, że inwestorzy cenią energetyczną efektywność. W budownictwie kubaturowym tego jeszcze nie ma, ale to się z czasem zmieni – zaznaczał w dyskusji o technologiach Marcin Mądry. 

Dodał, że BMI jest jednym z rozwiązań i między innymi dlatego Holcim pracuje nad digitalizacją procesów dostaw surowców na budowę.

Podsumowanie

Konferencja 4Buildings zgromadziła ponad 2 tysiące profesjonalistów i 2,5 tysiące miłośników ekologicznego budownictwa na ponad  5 tys. mkw. powierzchni. Znalazło się tam miejsce na 70 ekspozycji, stoiska konsultacyjne, strefy porad, strefę zieleni, wystawy, warsztaty i prezentacje.

Podczas wydarzenia odbyła się uroczysta gala rozdania nagród w konkursie 4Buildings Awards 2019. Nagrody powędrowały do laureatów, którzy w mniemaniu jury w swoim portfolio mają projekty udowadniające, że można budować w sposób zrównoważony i z wykorzystaniem nowatorskich technologii budowlanych i energii budowlanej w taki sposób, aby budynki stwarzały warunki do lepszego życia i pracy.

Pierwsza edycja konferencji 4Buildings pokazała, że branża budowlana aktywnie szykuje się do wielkiego skoku technologicznego. Cieszymy się, że eksperci Holcim mieli okazję wziąć udział w panelach i zabrać głos w ważnych dyskusjach dotyczących przyszłości branży.

Artykuły