Industry 4.0, czyli technologie przyszłości, którą wdrażamy na Kujawach

 
 

Przemysł 4.0 to pojęcie, które dziś w branży technologicznej odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Mało kto kojarzy je z produkcją cementu. Tymczasem w Cementowni Holcim (dawniej Lafarge) na Kujawach od dłuższego czasu realizujemy ważny projekt, który sprawia, że staje się ona inteligentną fabryką, w której swoje miejsce znalazły najnowsze zdobycze współczesnej technologii.

Podczas niedawnej konferencji TOP Industry, Marcin Mądry, Dyrektor Strategii i Marketingu Holcim, powiedział:

– Pracownicy naszego zakładu w Czechach ostrzegli nas o awarii, która może wydarzyć się za trzy dni. Okazało się, że sygnały z naszego systemu sprzężonych czujników pokazywały takie same anomalie jak w ich zakładzie przed awarią. Dzięki temu odpowiednio szybko zareagowaliśmy i zapobiegliśmy przestojom w produkcji.

Ta wypowiedź świetnie obrazuje to, jak dziś podchodzimy do produkcji cementu, ale też całego procesu zarządzania i utrzymania cementowni. We współpracy z naszymi cementowniami w Grupie Holcim na świecie realizujemy wspólny projekt, który ma na celu stworzyć jedną powiązaną sieć zakładów produkujących cement i współpracujących ze sobą dzięki technologii. 

Po co to robimy? 

Wiedząc, jak duże znaczenie ma zarówno jakość produktów, jak i czas dostawy do końcowego klienta oraz zapotrzebowanie na produkt na danym rynku, myślimy dziś o technologiach, które pozwalają sprostać tym wyzwaniom. Co więcej, nie mówimy tu tylko o podwyższeniu efektywności procesu produkcji, ale również o minimalizacji ryzyka związanego z awariami, a tym samym przestojami naszych zakładów. 

Co mamy na myśli, mówiąc o rozwiązaniach Przemysłu 4.0? Przede wszystkim chodzi o sztuczną inteligencję, predictive maintenance (czyli zbieranie danych o stanie maszyn i przebiegu procesów, co pozwala na przewidywanie wystąpienia awarii) oraz augmented reality (czyli rzeczywistość rozszerzona, tj. system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo). Pojęcia te mogą wydawać się trudne, ale w rzeczywistości spotykamy się z nimi coraz częściej i to nie tylko w przemyśle. Jak więc podchodzimy do Przemysłu 4.0 w Holcim?

inwestycja w cementownie kujawy

Wirtualne inspekcje pieca cementowego

Dzięki zastosowaniu okularów VR i specjalnej aplikacji możemy dokonywać inspekcji pieca cementowego bez wchodzenia na zakład. Ma to kluczowe znaczenie w szkoleniu pracowników (inspektorów mechanicznych) w zakresie dokonywania przeglądów. W ten sposób mogą w bezpieczny sposób nauczyć się niezbędnych elementów, jak również poznać potencjalne zagrożenia. W trakcie wykonywania inspekcji oprogramowanie, z którego korzystamy, udziela nam wskazówek oraz wyświetla dobre praktyki.

Sztuczna inteligencja mówi nam, kiedy zrobić naprawę

W 2019 roku nasza Cementownia Kujawy została wybrana przez Grupę Holcim do realizacji pilotażowego projektu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i przetestowanie tych rozwiązań w przemyśle cementowym.

W praktyce polega to na zbieraniu kluczowych danych takich, jak: pomiary prądów, wibracji, temperatury czy ciśnienia na kluczowych urządzeniach pracujących w cementowni. Następnie pozwoliliśmy sztucznej inteligencji przeanalizować dane z dwóch lat. Efekty były bardzo ciekawe. W przypadku napędu do naszego młyna, sztuczna inteligencja wykrywała pierwsze objawy już na sześć miesięcy przed awarią. Z kolei w przypadku przekładni separatora młyna wykryła ją miesiąc przed wystąpieniem. 

cementownia kujawy nagroda wojewodzywa

Rezultat tego projektu przerodził się w realizację szerokiego programu mającego na celu przemianę Cementowni Kujawy w prawdziwą Fabrykę 4.0.

Nasze działania stały się początkiem wielkich zmian nie tylko w Cementowni Kujawy, ale również w innych zakładach Grupy Holcim. Dzięki temu w niedalekiej przyszłości mamy możliwość stworzenia naprawdę dużej siatki współpracujących ze sobą cementowni. Wielkie wizje, które snuliśmy jeszcze 10 lat temu, dziś stają się rzeczywistością. Co więcej, dzięki takim właśnie technologiom i działaniom przemysł cementowy w Polsce dalej utrzyma swoją wysoką pozycję jako jeden z najbardziej innowacyjnych sektorów w Europie. 

Pozostałe artykuły w tej kategorii

Artykuły