#Niezwalniajmy! Holcim przystępuje do społecznej akcji chroniącej pracowników i biznes

 
Pracownicy na całym świecie przez trudną sytuację ekonomiczną wywołaną COVID-19 odczuwają obawy przed utratą miejsca pracy. Ta sytuacja ma również miejsce w Polsce i dlatego powstała akcja społeczna #niezwalniajmy, której celem jest promowanie dobrych praktyk i szukanie rozwiązań pomagających utrzymać ciągłość biznesową. Do akcji dołączył również Holcim, tym samym deklarujemy, że dołożymy wszelkich starań, aby chronić miejsca pracy w swojej organizacji.
szkolenie bhp artykul

Analiza ekspertów Instytutu Badawczego Randstad pandemia COVID-19 wykazała, że w dobie koronawirusa niepewność Polaków o pracę jest najwyższa od 10 lat. Jak wynika z raportu „Monitor Rynku Pracy”, aż 26 pracowników w Polsce obawia się zwolnienia – to o 17 p.p. więcej, niż podaje badanie zrealizowane przed ogłoszeniem tzw. społecznej kwarantanny. Tym samym akcje wspierające pracowników i promujące dobre praktyki z zakresu utrzymania miejsc pracy stają się konieczne.

Na początku epidemii Holcim w Polsce wprowadził szereg działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa swoich pracowników. Jednocześnie przystąpił do działań w obszarze kosztów, które skoncentrowane były na utrzymaniu ciągłości biznesowej, a przy tym miejsc pracy. Dlatego dołączenie do akcji społecznej #niezwalniajmy jest dla Holcim naturalnym krokiem. W pełni utożsamiamy się z głównym celem tej inicjatywy. 

W obecnej sytuacji dla każdego z nas najważniejsze jest bezpieczeństwo, zarówno to bezpieczeństwo w obszarze zdrowia, jak i bezpieczeństwo stałości zatrudnienia. Jako firma odpowiedzialna społecznie dokładamy wszelkich starań, aby nasi pracownicy byli na bieżąco informowani o sytuacji w firmie i czuli, że są dla nas zawsze na pierwszym miejscu – mówi Katarzyna Kowalik, Kierownik ds. Rekrutacji i Wizerunku Pracodawcy Holcim w Polsce.

Jak Holcim wspiera swoich pracowników

cementownia kujawy covid
Paczki bezpieczeństwa dla pracowników Cementowni Kujawy.

Przystąpienie do społecznej akcji promującej zachowanie miejsc pracy nie jest jedyną inicjatywą ze strony Holcim. Już w początkach pandemii COVID-19 Holcim wdrożył program mający na celu wspieranie pracowników w trakcie pracy oraz w czasie wolnym. 

Powołano między innymi grupę 60 Koordynatorów ds. Zapobiegania COVID-19, która monitoruje sytuację w danej lokalizacji i dba o to, żeby praca mogła przebiegać w zgodzie z aktualnie obowiązującym rygorem sanitarnym i przy zachowaniu maksymalnych zasad bezpieczeństwa. We wszystkich obiektach zastosowano najwyższe standardy BHP, a tam, gdzie było to możliwe, wprowadzono pracę zdalną. Ponadto każdy pracownik otrzymał pakiet bezpieczeństwa zawierający maseczki chirurgiczne oraz jednorazowe rękawiczki do prywatnego użytku.

Warto wspomnieć również o kampanii #zadbajmyosiebie, w ramach której publikowane są m.in. wskazówki dotyczące pracy z domu, planowania, czy zdalnego zarządzania zespołem. Ponadto pracownicy mają możliwość dalszego samorozwoju za pośrednictwem udostępnionej aplikacji INSPIRO, która daje ogromne możliwości nauki i spędzania wolnego czasu.

Sprawdź, jak Holcim dba o swoich pracowników w czasie pandemii: COVID-19 - Pracownicy

O akcji #niezwalniajmy

Akcja społeczna #niezwalniajmy jest odpowiedzią na pandemię COVID-19. Celem akcji jest zachęcenie firm do solidarności z pracownikami, pokazywanie przykładów rozwiązań w zakresie ograniczania kosztów bez zwalniania pracowników, a także wymiana doświadczeń z innymi firmami i krajami.

Priorytetem akcji jest utrzymanie jak największej liczby miejsc pracy, ponieważ tylko wtedy możliwa będzie odbudowa gospodarki i odzyskanie równowagi po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa.

Holcim, przystępując do akcji #niezwalniajmy tym samym publicznie deklaruje, że najważniejsze jest bezpieczeństwo i utrzymanie zatrudnienia, dlatego w razie konieczności będzie poszukiwać innych sposobów na zmniejszenie kosztów. 

Inicjatorem i organizatorem akcji jest Homejob, portal pracy zdalnej i elastycznej. Patronami akcji są: Karta Różnorodności koordynowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Business Centre Club, Polskie Stowarzyszenie HR, CR Navigator, B-Better, Social Impact Alliance for Central & Eastern Europe, United Nations Global Compact oraz Admind.

 

Więcej informacji o akcji uzyskasz na stronie: niezwalniajmy.pl

Artykuły