Technologia przyszłości - Laboratorium Automatyczne na Kujawach

 
 

Autorem tekstu jest Jolanta Zdunowska, Kierownik Jakości.

 
technologia przyszlosci mid

Jednym z naszych priorytetów jest ciągła poprawa jakości produktów, gwarantująca pełne zadowolenie i satysfakcję klientów. Dzięki Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej wdrożyć w laboratorium na Kujawach nowoczesne, innowacyjne i w pełni zautomatyzowane laboratorium. Wykorzystuje ono najnowsze trendy i rozwiązania w zarządzaniu produkcją cementu.

Laboratorium wspomaga pracę operatora centralnej sterowni poprzez zwiększoną częstotliwość analiz klinkieru i cementu, co zapewnia lepszą jakość wytwarzanych produktów. W laboratorium wykorzystano najnowocześniejsze technologie i sprzęty światowych dostawców, które pozwalają na pełną automatyzację działań. Dzięki temu wyeliminowano konieczność obsługi ręcznej w dostarczaniu prób do badania oraz ich przygotowania do analizy przez laborantów zmianowych.

W efekcie mamy lepszą kontrolę jakości przy dużej liczbie rodzajów cementu produkowanych naprzemiennie w ciągu 24h. Przy częstotliwości badań co godzinę operator centralnej sterowni może szybciej i sprawniej podejmować działanie w reakcji na nieprawidłowości w próbce, dzięki czemu unikamy ryzyka produkcji materiałów z niewłaściwymi parametrami i zyskujemy pewność, że nasi klienci otrzymają cement najwyższej jakości.

 

W tej małej zautomatyzowanej fabryce, zastąpiona została obsługa manualna analizowanej próby i zwiększona częstotliwość analiz, wymagana przy tak wysokich wydajnościach urządzeń. Przy ręcznej obsłudze można było popełnić błąd wpływający na wynik, wynikający z ludzkich przyzwyczajeń i dokładności.

Niemniej jednak, aby utrzymać tę małą fabrykę na wysokich współczynnikach niezawodności, wymagane było utworzenie ścieżek przeglądu poszczególnych urządzeń z częstotliwością wskazaną przez dostawców. Mowa tutaj o przeglądach nie tylko tygodniowych, miesięcznych czy kwartalnych, są też prace, które trzeba wykonywać codziennie, aby całość pracowała bezawaryjnie.

Każdego dnia specjaliści z obszaru jakości, systemu i utrzymania ruchu podejmują działania w celu utrzymania sprawności zautomatyzowanego laboratorium. Pierwsze pół roku pracy laboratorium było pewnym etapem wdrażania się i rozwoju kompetencji wszystkich osób zarówno bezpośrednio związanych z uruchomieniem obiektu, jak również tych, które w późniejszym etapie przejęli urządzenia do nadzoru i sprawdzeń zgodnie z harmonogramami. Obecnie to już normalna eksploatacja.

To, co budzi ogromny entuzjazm, to fakt, że po okresie stabilizacji, gdy inne fabryki będą przecierały szlak wdrażania automatycznego laboratorium, nasz zespół będzie już ekspertem w tej dziedzinie, na bazie którego doświadczeń inni będą mogli czerpać wiedzę.

 
AutoLab - to nowoczesne, w pełni zautomatyzowane laboratorium powstało w Cementowni Kujawy i jest to jedyny tego typu projekt w polskim przemyśle cementowym. Za Tym projektem stoi rzesza specjalistów codziennie dbając o poprawność pracy wszystkich urządzeń. Powinniśmy raczej mówić zautomatyzowane niż automatyczne laboratorium, co jest bardziej trafnym określeniem. Bo choć cały transport próbek i zarządzanie ich przygotowaniem i ścieżką analiz w analizatorach jest automatyczne, to cały obiekt jest „małą zautomatyzowaną fabryką”.

Pozostałe artykuły w kategorii Kujawy

Najnowsze artykuły