Biurowiec Q22 - Warszawa

Holcim był głównym dostawcą betonu dla inwestycji Q22 i dostarczyliśmy go w ilości około 58 tys. m³.

 

W Warszawie znajdują się jedne z najwyższych budynków w Polsce. Prym wiedzie Pałac Kultury i Nauki (237 m), który jest jednocześnie najwyższy w naszym kraju, ale i inne budynki nie pozostają w tyle. Jednym z przykładów jest Q22, czyli wieżowiec, który został oddany do użytku w 2016 roku przy al. Jana Pawła II. Ten 42-piętrowy obiekt może pochwalić się wysokością 195 m oraz powierzchnią użytkową 54 tys. m².

Nazwa Q22 nie wzięła się z przypadku – projektanci (Kuryłowicz&Associates) inspirowali się kryształem kwarcu (z ang. quartz), a konstrukcja wieżowca ma przypominać jego kształt i strukturę. Liczba 22 w nazwie nawiązuje do adresu inwestycji.

Q22 jest połączeniem elegancji i funkcjonalności, doskonale przy tym wpisuje się w tętniącą życiem stolicę oraz w biurową lokalizację. Zajmuje 4. miejsce w rankingu najwyższych budynków w Warszawie, zaraz po Warsaw Trade Tower – 208 m oraz Warsaw Spire – 220 m, i pokonał apartamentowiec Złota 44 (192 m), który również znajduje się w portfolio obiektów referencyjnych firmy Holcim (dawniej Lafarge).

Komfortowy biurowiec w centrum Warszawy

Stolica jest ważnym ośrodkiem biznesowym, w którym siedzibę ma niejedna firma działająca na międzynarodową skalę. Ścisłe centrum to miejsce, które gromadzi głównie biznesmenów oraz osoby wielbiące wielkomiejski zgiełk, dlatego oferta stolicy nastawiona jest na zaspokojenie potrzeb przedsiębiorców i pracowników. Te potrzeby sprowadzają się do posiadania biur i siedzib w prestiżowych dzielnicach, ponieważ wpływa to na pozytywny odbiór działalności gospodarczej oraz gwarantuje stały przypływ potencjalnych klientów zainteresowanych oferowanymi towarami lub usługami.

Dlatego w przypadku działań inwestycyjnych w stolicy, priorytetem jest unowocześnianie przestrzeni publicznej oraz zapewnienie komfortowych miejsc pracy i reprezentacyjnych biur. Sprowadza się to do budowania coraz to nowszych i atrakcyjniejszych budynków. Każda powierzchnia powinna być przy tym optymalnie zagospodarowana, dlatego w centrum Warszawy rację bytu mają budynki, które maksymalnie wykorzystują powierzchnię gruntów.

Przykładem takiego budynku jest właśnie Q22, którego budowa ruszyła w 2013 roku.

Budowa nowoczesnego wieżowca Q22

Budynek Q22 został zaprojektowany na zabudowanej działce u zbiegu ulic Jana Pawła i Grzybowskiej. W tym celu zburzono istniejący od 1993 roku należący do sieci Mercure hotel Fryderyk Chopin i „zamieniono” 10-kondygnacyjny budynek nowoczesnym biurowcem o blisko pięćdziesięciu kondygnacjach (5 podziemnych i 42 naziemne).

Wieżowiec Q22 to nasz najwyższy, najbardziej zaawansowany technologicznie i najbardziej prestiżowy projekt – powiedział Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment, dewelopera, który zbudował Q22.

Przestrzeń biurowa została tak zaprojektowana, aby zapewnić maksymalny komfort osobom pracującym oraz równowagę pomiędzy pracą a wypoczynkiem. To tu znajduje się najwyżej położona kawiarnia w Warszawie na 20. piętrze, bistro, a nawet salon kosmetyczny, studio fryzur i klub fitness. Całkowita powierzchnia biurowa wynosi 50,85 tys. m² – jest więc 7,5 razy większa niż Zamek Królewski na Wawelu. Powierzchnia użytkowa wynosi 1,6 tys. m², a liczba sal konferencyjnych – 23.

Dokładamy starań, by dla naszych najemców stworzyć jak najlepsze środowisko pracy. Dbamy zarówno o wysoką jakość budynku, bogatą ofertę usług i udogodnień, jak również o dodatkowe benefity dla firm wynajmujących powierzchnie biurowe. W budynku funkcjonuje program WellBeing, którego podstawowym celem jest kreowanie przyjaznych warunków pracy. Na 14. piętrze znajduje się fitness oraz sale konferencyjne dostępne dla wszystkich najemców, a w strefie parteru i 1. piętra ekologiczne delikatesy, sushi, kawiarnia, bistro, pralnia, fryzjer, notariusz czy biuro podróży dla klienta biznesowego – podkreśla Anna Duchnowska, członek zarządu IREEF Q22, prezes Invesco Real Estate w Polsce, aktualnego właściciela biurowca Q22.

Warszawa jest miastem dynamicznym, gdzie ruch uliczny nie zamiera, dlatego w przypadku każdej nowej inwestycji myśli się przede wszystkim o dogodnej lokalizacji i zapewnieniu miejsc parkingowych – w Q22 dostępnych jest 370 miejsc w 5-kondygnacyjnym podziemnym parkingu.

W budynku nie brakuje technologicznych ciekawostek: dach ukośny nad niższą częścią budynku został wyłożony panelami fotowoltaicznymi, działa tu jedyny w Warszawie system podwójnych wind (w jednym szybie kursują dwie kabiny, które mogą się poruszać bezkolizyjnie w przeciwnych kierunkach w tym samym czasie), do tego zintegrowane z oknami żaluzje i elektrozawory kontrolujące zużycie wody. Warto dodać, że przy jeździe wind na dół odzyskiwana jest energia.

Budowa Q22 była dla Echo Investment dużym wyzwaniem. Pracowało na niej ponad 80 polskich firm wykonawczych oraz kilkaset ich podwykonawców i dostawców. W szczytowym momencie było to nawet 750 osób. Na budowę wykorzystaliśmy tyle stali, ile wystarczyłoby na 190 wagonów towarowych; dwa razy tyle betonu, ile wykorzystano na budowę Mostu Świętokrzyskiego, do tego 1700 km kabli elektrycznych (taka jest odległość z Warszawy do Rzymu), 20 km rur, 7,5 tys. tryskaczy przeciwpożarowych – powiedział Rafał Mazurczak, członek zarządu Echo Investment.

Pierwszy drapacz chmur, na którym Holcim był głównym dostawcą betonu

Wieżowiec Q22 zajmuje szczególne miejsce w naszym portfolio. Holcim był głównym dostawcą betonu, a dla nas był to pierwszy drapacz chmur, którego zaopatrywaliśmy. Na budowie stosowaliśmy między innymi dwie pompy stacjonarne, z których jedna podawała mieszankę betonową na wysokość 150 m!

Dostarczyliśmy około 58 tys. m³ betonu, w tym beton wysokowytrzymałościowy C50/60 w ilości 16 tys. m³ (na cemencie i kruszywach Holcim).

W realizacji tego zlecenia największym wyzwaniem była logistyka, która jednocześnie na tak małym placu budowy była kluczowa do sprawnej realizacji inwestycji. Przez to, że było to pierwsze nasze doświadczenie z drapaczem chmur w Polsce, musieliśmy wykazać się sporą elastycznością i zorganizowaniem, aby pompowanie betonu odbyło się bez żadnych zakłóceń.

Podsumowanie

Dostawa betonu wraz z jego pompowaniem dla wieżowca Q22 była dla nas wymagającym, a jednocześnie satysfakcjonującym zadaniem. Dla klienta najważniejsze były dwie kwestie, a mianowicie zdolności produkcyjne oraz jakość dostarczanego betonu.

Dzięki temu, że największa wytwórnia Holcim mieści się właśnie w Warszawie, a nasza firma cieszy się doskonałą renomą wśród inwestorów, nasza oferta okazała się bezkonkurencyjna, pomimo braku dotychczasowej obsługi podobnej inwestycji.

Jesteśmy dumni z tego wyróżnienia i cieszymy się, że sprostaliśmy zarówno oczekiwaniom inwestora, jak i ambitnemu zakresowi prac.

 

Najważniejsze informacje o inwestycji

Nazwa:

Q22

Adres:        

al. Jana Pawła II 22, 00-133 Warszawa

Inwestor:

Echo Investment SA        

 

Główni wykonawcy:

Modzelewski&Rodek sp.j.

Czas realizacji inwestycji:

        

czerwiec 2013–czerwiec 2016

        

 

Rozwiązania i usługi dla budynków

Przejdź do zakładki Budynki, aby uzyskać więcej informacji i dowiedzieć się, jakie produkty Holcim rekomenduje dla takich kategorii jak: dom jednorodzinny, budynek wielorodzinny, obiekt biurowo-usługowy, obiekty użyteczności publicznej oraz obiekty przemysłowe i centra logistyczne.

Pozostałe realizacje