Mimo iż OZE wytwarzają czystą energię, to ich budowa jak np. farm wiatrowych wciąż wiąże się z emisją CO2 głównie z materiałów potrzebnych do ich budowy. Dlatego w Markowicach k. Inowrocławia wybudowano farmę wiatrową z użyciem niskoemisyjnego betonu ECOPact, którego producentem jest firma Holcim (dawniej Lafarge). W ten sposób zredukowano emisję o 30%.
Według szacunków Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej „Wind Europe” do 2050 roku energetyka wiatrowa w UE musi zapewniać 50 proc. energii elektrycznej, co wiąże się z koniecznością wybudowania nowych farm wiatrowych. Dotyczy to również Polski, gdzie zapotrzebowanie na infrastrukturę energetyczną ciągle rośnie. Budowa nowych instalacji w oparciu o niskoemisyjne materiały to dodatkowy wkład w całościową dekarbonizację sektora energetycznego i budowlanego.
Farma wiatrowa Markowice w gminie Strzelno w woj. kujawsko-pomorskim to 13 turbin o łącznej mocy znamionowej 26 MW. Do budowy fundamentów wykorzystano 4,2 tys. m3 niskoemisyjnego betonu Holcim pod marką ECOPact. Inwestor projektu, Sabowind Polska, od początku postawił na korzystanie z innowacyjnych rozwiązań budowlanych, spełniających wymogi dotyczące ilości CO2. Dzięki zastosowaniu ECOPact zmniejszono ślad węglowy konstrukcji wiatraków o 30%. Zespół Holcim opracował optymalną mieszankę również pod względem ekonomicznym, dopasowując recepturę do wymagań inwestora.
Przygotowana mieszanka betonowa ECOPacto to efekt zastosowania nieco innych surowców do produkcji tego betonu m.in. cementu o niskim śladzie węglowym. Co ważne nie powoduje to strat na wytrzymałości tego materiału - mówi Tomasz Rulka, Dyrektor Generalny Linii Produktowej Betonu.
Beton to drugi po wodzie najczęściej wykorzystywany materiał budowlany, głównie ze względu na swoje unikalne właściwości. Dlatego szerokie zastosowanie w infrastrukturze niskoemeisyjnego betonu realnie przyczynia się do dekarbonizacji budownictwa i realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu - mówi Xavier Guesnu, Prezes Holcim w Polsce.
ECOPact może być produkowany lokalnie i nie trzeba go transportować na duże odległości. Spełnia również rygorystyczne standardy jakości i wytrzymałości wymagane w inwestycjach infrastrukturalnych oraz normy w procesie certyfikacyjnym systemów BREEAM oraz LEED.