Fundament domu - o co zadbać?
Jak najtaniej wykonać fundamenty?
Tradycyjne fundamenty, czyli ławy i ściany fundamentowe, są nadal najczęściej stosowaną metodą na większości budów. Co ważne, ze względu na ich popularność oraz stosunkowo niski stopień skomplikowania koszty robocizny są niższe niż przy bardziej zaawansowanych rozwiązaniach. Ułożenie takich fundamentów zajmuje niewiele czasu i dość łatwo znaleźć ekipę, która wykona je dobrze.
Przed wylaniem ław fundamentowych trzeba zamontować szalunki oraz zbrojenia, a następnie wystarczy wylać beton. Warto wiedzieć, że istnieje również możliwość wykonania ław fundamentowych bez szalunków, co pozwala na obniżenie kosztów. W takim przypadku trzeba przygotować wykop na szerokość ław i ułożyć w nim folię hydroizolacyjną. Niestety, ze względu na zróżnicowanie warunków geologicznych nie zawsze da się zastosować tę metodę.
Czy chudy beton jest zawsze potrzebny pod ławę fundamentową?
Beton stabilizujący, zwany również chudym betonem, służy do stworzenia tzw. poduszki pod ławą fundamentową oraz równomiernego rozłożenia obciążeń na gruncie. Jest niezbędny, gdy mamy do czynienia z niejednorodnymi podłożami oraz w przypadku, gdy wykop pod ławę ma różne głębokości.
Na jaką głębokość zrobić wykop na fundamenty pod dom?
Fundamenty pod domy niepodpiwniczone sięgają zwykle powyżej strefy przemarzania gruntu, która w Polsce wynosi od 0,8 do 1 m (w najzimniejszych regionach do 1,4 m). Fundament może mieć wówczas nawet jedynie 0,5 m głębokości. Budynki podpiwniczone trzeba wyposażyć w fundament sięgający nawet 2,5 – 2,8 m w głąb gruntu.