Zadbaj, aby beton był odpowiednio zagęszczony

Dlaczego istotne jest zagęszczanie betonu wokół prętów zbrojeniowych?


Mieszankę betonową w czasie układania należy odpowiednio zagęszczać. W ten sposób osiągamy dokładne wypełnienie deskowania, a zarazem doprowadzamy do usunięcia nadmiaru powietrza, które mogło się przedostać, w trakcie, gdy produkt był mieszany w betoniarni lub transportowany na plac budowy. Wykonanie takiej procedury sprawia, że nasz beton będzie miał zdecydowanie mniej porów. Dzięki temu, gdy dojdzie do jego związania, będzie on zdecydowanie trwalszy, mocniejszy i szczelniejszy i będzie wykazywał większą odporność na ujemne temperatury. W późniejszym czasie docenimy kolejne właściwości, które beton uzyska dzięki temu zabiegowi, a mianowicie równość i gładkość powierzchni, które będą istotne w czasie prowadzenia prac wykończeniowych.

W przypadku konstrukcji żelbetonowych odpowiednio zagęszczony beton idealnie rozchodzi się wokół prętów zbrojeniowych i sprawia, że te dwa elementy idealnie się ze sobą łączą. Kolejnym atutem zagęszczania jest tutaj fakt, że tak połączony beton ochroni stalowe pręty przed powstawaniem korozji, gdyż powstanie na nich rodzaj pasywnej powierzchni, która nie będzie posiadała żadnych przerw. Należy więc szczególnie zadbać o to, aby w takich miejscach nie pojawiały się puste przestrzenie, gdyż może to mieć wpływ na całą konstrukcję.
 

Jak zagęszczać beton?

Image
zadbaj-aby-beton-byl-odpowiednio-zageszczony.jpeg

Jeśli mamy do zagęszczenia beton w deskowaniu, najlepiej wykonać to mechanicznie za pomocą urządzeń o nazwie wibratory wgłębne, które potocznie bywają nazywane buławowymi. Ich wielkość jest ściśle uzależniona od wielkości elementów, które są poddawane betonowaniu. Obecnie takie urządzenia bez trudu znajdziemy również na niewielkich budowach. Zastosowanie wibrowania jest bardzo skuteczne i skutkuje dokładnym wypełnieniem deskowania przez beton. W ten stosunkowo prosty sposób unikamy powstawania pęcherzy powietrza. Przeprowadzanie tego zabiegu wymaga szczególnej uwagi w przypadku naroży oraz ich powierzchni, które przylegają do deskowania.

Jeśli nasza praca związana z zagęszczaniem betonu ma dotyczyć większych elementów, to koniecznie należy pamiętać, że powinna być przeprowadzana warstwami, które nie mogą być grubsze niż 15–20 centymetrów. Jeśli przeprowadzamy betonowanie słupów oraz ścian żelbetonowych lub podobnych elementów, to korzystne przy zagęszczaniu może się okazać ostukiwanie deskowania młotkiem z drewnianym obuchem.

Dawniej zagęszczanie betonu, który dopiero co został ułożony, osiągane było z zastosowaniem drewnianych ubijaków, jak również specjalnych metalowych prętów, które potocznie nazywano dziobakami. Obecnie na budowach dominują urządzenia elektryczne i mechaniczne, a takie proste rozwiązania są raczej archaizmem. Mimo wszystko warto pamiętać, że jeśli poddajemy betonowaniu niewielki element, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zagęszczenie go z zastosowaniem ręcznego sztychowania niż zaniechanie zagęszczania.