Wysiew wapna pylistego w praktyce, czyli podsumowanie pokazu maszyn UNIA

 
 

Od początku swojej działalności Holcim (dawniej Lafarge) kładzie nacisk na współpracę z polskimi firmami. Nie inaczej jest w przypadku producenta maszyn rolniczych, firmy UNIA z Grudziądza, z którą współpraca zaowocowała pokazami polowymi z wykorzystaniem naszego wapna. Pokazy odbyły się 10 i 11 października br. w Kurzejewie i były okazją do poznania pierwszego polskiego rozsiewacza nawozów pylistych, a także innowacyjnego sposobu dostawy produktu na pole.

pokazy unia i lafarge3

10 i 11 października 2019 r. braliśmy udział w pokazie nowych maszyn rolniczych wiodącego polskiego producenta – firmy UNIA z Grudziądza. Jedną z prezentowanych maszyn był nowy rozsiewacz nawozów RCW HELIX 120TD, który podczas prezentacji wykorzystywał do rozsiewu nasze wapno nawozowe węglanowe Kujawit Premium, wyprodukowane w Zakładzie Produkcji Mączki Wapiennej na Kujawach.

Zobacz też: Wapno węglanowo magnezowe Radkowit Premium

Problemy z rozsiewem wapna pylistego

Spotkanie w Kurzejewie było doskonałą okazją do porozmawiania na temat problemów branży rolniczej, a zwłaszcza tych związanych z wapnem pylistym. Nawozy pyliste, w tym wapno węglanowe, cieszą się coraz większym zainteresowaniem, dzięki wysokiej reaktywności, szybkości działania oraz atrakcyjnym cenom zakupu. Jednocześnie jego rozsiew na polu wymaga specjalistycznych rozwiązań.

Problemem, z jakim borykają się dostawcy nawozów pylistych, sami rolnicy oraz firmy usługowe, jest brak odpowiedniego sprzętu do wysiewu. Przykładowo rozsiewacze tarczowe nie są w stanie rozprowadzić wapna pylistego na odpowiednią szerokość, poza tym ich użycie wiąże się z ogromnymi stratami w wyniku działań wiatru, który znosi produkt. Rozwiązaniem jest nowa maszyna UNIA, którą mieliśmy okazję podziwiać podczas pracy na pokazach polowych.

UNIA jako pierwszy polski producent maszyn rolniczych zaprezentowała nowoczesny rozsiewacz wyposażony w specjalną ślimakową belkę, która umożliwia równomierny wysiew na szerokości do 12 metrów, bez ryzyka znoszenia nawozu przez wiatr. Maszyna została zaprojektowana specjalnie pod wysiew nawozów pylistych, takich jak produkowane przez Holcim wapna nawozowe Premium.

pokazy unia i lafarge1

Pokaz z użyciem Kujawit Premium

Kujawit Premium jest nawozem wapniowym charakteryzującym się bardzo wysoką reaktywnością, czyli wyjątkowo szybko podnosi odczyn pH gleby. Wapno typu charakteryzuje się przede wszystkim szybkością działania oraz reaktywnością na poziomie nawet ponad 98 .

Wapno nawozowe Kujawit Premium to najskuteczniejszy produkt z oferty Holcim do podnoszenia pH gleby. Wyjątkowe rozdrobnienie tego produktu powoduje, że konieczny jest specjalistyczny sprzęt do wysiewu. Rozsiewacz RCW HELIX 120TD to idealne rozwiązanie, które pozwala sprawnie aplikować Kujawit Premium przy jednoczesnym ograniczeniu pylenia nawozu do minimum – zaznacza Tomasz Piszczatowski, Kierownik ds. Kluczowych Klientów, który brał udział w pokazie UNIA.

Warto podkreślić, że nie tylko wyposażenie rozsiewacza w belkę podczas pokazu wzbudziło zainteresowanie branży rolniczej i zostało odebrane jako rozwiązanie dotychczasowych problemów z wysiewem. Zaprezentowano innowacyjny sposób dostawy wapna, mianowicie Kujawit Premium został dostarczony na pole cementonaczepą i rozsiewacz był ładowany wężem, pneumatycznie, bezpośrednio z cementonaczepy. Podstawowe zalety takiego rozwiązania w porównaniu do standardowej technologii wysiewu to wyeliminowanie operacji magazynowania i przeładunku wapna nawozowego ładowarkami oraz przede wszystkim ograniczenie pylenia nawozu podczas wysiewu.

pokazy unia i lafarge2

Podsumowanie pokazów w Kurzejewie

Pokazy trwały dwa dni. Pierwszego dnia odbył się pokaz dla dziennikarzy, a drugi dzień był okazją do bliższego poznania się klientów i zaproszonych gości z naszym wapnem oraz możliwościami maszyn z Grudziądza. Z okazji tego wydarzenia klienci mogli zakupić prezentowane maszyny w specjalnych cenach.

Firma UNIA, oprócz rozsiewacza RCW HELIX 120TD, zaprezentowała inne nowości ze swojej oferty, jak na przykład: agregat przedsiewny Atlas II, siewnik pneumatyczny Fenix A1000, pług Vis On Land oraz opryskiwacz Heron 5027. Wszystkie maszyny można było obejrzeć na wystawie statycznej, a później podczas pracy w polu. Wydarzenie współorganizowała firma ZIG AGRO, dealer UNII, która wzbogaciła pokaz o ciągniki marki CASE.

Wśród zaproszonych gości na pokazie znaleźli się dziennikarze z czołowych tytułów prasy rolniczej, jak „Top Agrar”, „Farmer”, „Rolniczy Przegląd Techniczny”, „Agro Profil”, „Wiadomości Rolnicze Polska” czy tygodnika „Poradnik Rolniczy”.


Zobacz też naszą ofertę wapna nawozowego Holcim.

Pozostałe artykuły w tej kategorii

Artykuły