Działamy WSPÓLNIE już 3 lata

 
 
info dzialamy 3 lata labiszyn

20 kwietnia br. minęły 3 lata działalności Wspólnie – Fundacji LafargeHolcim. Przez ten czas pomogliśmy 50 organizacjom, i zaangażowaliśmy do działania 200 wolontariuszy. Dzięki tym wysiłkom zrealizowaliśmy 60 projektów, z których skorzystało 70 tysięcy osób, w większości sąsiadów naszych zakładów. 3 lata to dobry moment na przypomnienie sobie, jakie mieliśmy założenia na początku naszej działalności, podsumowanie tego co zrealizowaliśmy i jakie mamy plany na przyszłość.

Od samego początku pracy Wspólnie – Fundacji LafargeHolcim jasny był dla nas cel - chcieliśmy wspierać społeczności z najbliższego sąsiedztwa zakładów Lafarge w Polsce. Naszą misją jest rozwijanie potencjału społecznego poprzez inspirowanie mieszkańców do podejmowania inicjatyw, które pomagają tworzyć lepsze warunki życia. Sposób w jaki działamy można streścić w trzech słowach: „Edukować, inspirować, zmieniać otoczenie”.

W realizacji tych założeń, pomaga nam nawiązywanie licznych partnerstw z organizacjami i instytucjami, które wspieramy i z którymi realizujemy wspólne projekty. Przykładem są choćby trzy edycje konkursu edukacyjnego dla szkół “Zakręceni w przestrzeni” organizowanego w ramach programu ECO - Miasto Ambasady Francji. Efektem działań jest 11 przyjaznych przestrzeni, które powstały w szkołach, dzięki zaangażowaniu i kreatywności uczniów m.in. z Małogoszcza, Człuchowa czy Poznania.

fundacja labiszyn 2

Od początku naszej działalności chcieliśmy zachęcać i angażować społeczności do działania, do zgłaszania oddolnych inicjatyw oraz ich wspólnej realizacji. Tak było w programie “Przygarnij przestrzeń”, w którym połączyliśmy siły społeczności lokalnych z młodymi architektami i projektantami w 8 miejscowościach w całej Polsce. W trakcie trwania programu przejechaliśmy tysiące kilometrów, a na spotkaniach, warsztatach i spacerach badawczych z mieszkańcami spędziliśmy ponad 100 godzin. Młodzi architekci zaprojektowali nowe przestrzenie użytkowe, 5 z tych wyjątkowych pomysłów zostało już zrealizowanych m.in. altana w Łabiszynie, salonik seniora w Sulikowie jak i przestrzeń rekreacyjna w Gliśnie.

Nie zapomnieliśmy także o najmłodszych, nasze programy edukacyjne “Laboratorium architektury” i “Zielone lekcje” uwrażliwiły dzieci na otaczająca przestrzeń oraz dbanie o środowisko. Z zajęciami dotarliśmy do 18 miejscowości. To była nauka poprzez zabawę, dzięki której dzieci rozwijały kompetencje społeczne takie jak: praca zespołowa, osiąganie kompromisów czy kreatywność.

Cały czas słuchamy naszych interesariuszy i beneficjentów, aby jeszcze lepiej rozumieć i adresować ich potrzeby. Uczestniczyliśmy w organizowanych przez zakłady Lafarge sesjach dialogu społecznego z interesariuszami. Ich uczestnicy to w większości nasi partnerzy lub beneficjenci i ich głos jest dla nas bardzo ważny. Planując programy Fundacji wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom, rozszerzamy zakres projektów i inicjatyw, które wspieramy. Nasz nowo powstały program “Wspólnie dla regionu”wspiera projekty społeczności lokalnych w trzech obszarach tematycznych:

  • estetyczne i funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni wspólnej,
  • profilaktyka i promocja zdrowia, bezpieczeństwa i aktywnego stylu życia
  • ochrona środowiska i bioróżnorodność.

Nie możemy się już doczekać efektów tego konkursu grantowego oraz pozytywnych zmian, które wprowadzi w życie społeczności lokalnych.

fundacja wspolnie zdjecie 2

W kolejny rok działalności wchodzimy też z programem wolontariatu pracowniczego #LudzieLafrage, poprzez który zachęcamy pracowników Lafarge w całej Polsce do działań na rzecz innych oraz współpracy z mieszkańcami. Dzięki naszym wolontariuszom, a jest ich już ponad 200, dokonaliśmy wspaniałych rzeczy, takich jak remont hospicjum w Gliwicach, odnowienie sali gimnastycznej w szkole w Parlinie (gmina Dąbrowa) czy szatni dla klubu sportowego w Sulikowie. Wolontariusze zadbali także o środowisko realizując cykliczne akcje sadzenia drzew w Małogoszczu i na Kujawach oraz akcję sprzątania terenu i montaż huśtawek w Łabędziowie. Dzięki ich zaangażowaniu zrealizowaliśmy już 41 projektów w całej Polsce, a w planach jest wiele nowych ciekawych inicjatyw. W ciągu 3 lat nasi wolontariusze pomogli swoimi działaniami 42 tysiącom osób

 

 

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, partnerom oraz beneficjentom. Bez Waszego zaangażowania nie byłoby tych wszystkich pozytywnych zmian. Przed nami dużo pracy, wciąż jest dużo dobrego do zrobienia!

 

Artykuły powiązane

666 rezultat(y)

Holcim Polska, lider w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań budowlanych, wybrał firmę doradczą Hill International na strategicznego partnera inżynieryjnego dla projektu wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CCS) realizowanego w Cementowni Kujawy.

Holcim Polska ogłasza finalizację przejęcia nowoczesnego zakładu produkcyjnego zlokalizowanego w Wykrotach na Dolnym Śląsku, specjalizującego się w wytwarzaniu wełny skalnej. Przejęcie obejmuje również działalność dystrybucyjną prowadzoną na rynku krajowym i wybranych rynkach europejskich.

Nowoczesne technologie, zrównoważony rozwój i wymiana wiedzy – tak wyglądała III edycja Akademii Technologa Holcim, skierowana do specjalistów branży drogowej. Dowiedz się, jakie rozwiązania kształtują przyszłość infrastruktury.

Dom Ronalda McDonalda, który powstaje przy Instytucie „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie, ma być czymś znacznie więcej niż tylko miejscem tymczasowego pobytu. To bezpieczna, funkcjonalna i ciepła przestrzeń, w której rodzice i rodzeństwo dzieci przewlekle chorych będą mogli być blisko swoich najbliższych

Holcim Polska wprowadza system e-WZ, który usprawni obsługę dostaw cementu luzem i ograniczy wykorzystanie dokumentacji papierowej. Nowe rozwiązanie pozwala klientom szybciej otrzymywać dokumentację dostaw oraz wspiera działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Holcim Polska po raz kolejny potwierdził swoją silną pozycję w obszarze zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego zarządzania. W dziewiętnastej edycji prestiżowego Rankingu ESG „Odpowiedzialne Zarządzanie” 2025 firma zajęła 4. miejsce w kategorii „Produkcja przemysłowa i chemiczna”, a w obszarze G - Ład korporacyjnym została wyróżniona jako lider, zdobywając maksymalną liczbę punktów.

Zrównoważone budownictwo to wybór, którego dokonuje się na każdym etapie inwestycji. To wizja, którą tworzymy z myślą o przyszłych pokoleniach.

Zmiana klimatu to jedno z największych wyzwań naszych czasów. Sektory przemysłowe – takie jak cementowy – stoją dziś przed koniecznością drastycznego ograniczenia emisji CO₂ przy zachowaniu swojej efektywności produkcyjnej.

Holcim Polska, we współpracy z zespołem RPA EBS i przy wykorzystaniu platformy Vertex AI, zrealizował projekt automatyzacji obsługi skrzynek mailowych dedykowanych fakturom i zapytaniom od dostawców. Dzięki zastosowaniu technologii generatywnej AI udało się stworzyć rozwiązanie, które znacząco przyspiesza i upraszcza procesy finansowe, poprawiając jednocześnie ich jakość i spójność.

W Holcim logistyka to coś więcej niż dostarczanie materiałów na czas. To świadome zarządzanie procesami, w którym każdy przejazd, każda tona surowca i każda decyzja transportowa mają znaczenie.

System ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) to złożony system ocieplania ścian zewnętrznych budynku, nazywany też bezspoinowym systemem ociepleń (BSO)​.

Holcim, lider w branży budowlanej, angażuje się w promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, w której odpady stają się cennymi zasobami. Przykładem takich działań jest wykorzystywanie odpadów, jako paliw alternatywnych w procesie produkcji cementu.

Branża budowlana odpowiada za niemal 40% globalnych emisji CO₂, co czyni ją kluczowym polem do walki ze zmianami klimatu.