Działamy WSPÓLNIE już 3 lata

 
 
info dzialamy 3 lata labiszyn

20 kwietnia br. minęły 3 lata działalności Wspólnie – Fundacji LafargeHolcim. Przez ten czas pomogliśmy 50 organizacjom, i zaangażowaliśmy do działania 200 wolontariuszy. Dzięki tym wysiłkom zrealizowaliśmy 60 projektów, z których skorzystało 70 tysięcy osób, w większości sąsiadów naszych zakładów. 3 lata to dobry moment na przypomnienie sobie, jakie mieliśmy założenia na początku naszej działalności, podsumowanie tego co zrealizowaliśmy i jakie mamy plany na przyszłość.

Od samego początku pracy Wspólnie – Fundacji LafargeHolcim jasny był dla nas cel - chcieliśmy wspierać społeczności z najbliższego sąsiedztwa zakładów Lafarge w Polsce. Naszą misją jest rozwijanie potencjału społecznego poprzez inspirowanie mieszkańców do podejmowania inicjatyw, które pomagają tworzyć lepsze warunki życia. Sposób w jaki działamy można streścić w trzech słowach: „Edukować, inspirować, zmieniać otoczenie”.

W realizacji tych założeń, pomaga nam nawiązywanie licznych partnerstw z organizacjami i instytucjami, które wspieramy i z którymi realizujemy wspólne projekty. Przykładem są choćby trzy edycje konkursu edukacyjnego dla szkół “Zakręceni w przestrzeni” organizowanego w ramach programu ECO - Miasto Ambasady Francji. Efektem działań jest 11 przyjaznych przestrzeni, które powstały w szkołach, dzięki zaangażowaniu i kreatywności uczniów m.in. z Małogoszcza, Człuchowa czy Poznania.

fundacja labiszyn 2

Od początku naszej działalności chcieliśmy zachęcać i angażować społeczności do działania, do zgłaszania oddolnych inicjatyw oraz ich wspólnej realizacji. Tak było w programie “Przygarnij przestrzeń”, w którym połączyliśmy siły społeczności lokalnych z młodymi architektami i projektantami w 8 miejscowościach w całej Polsce. W trakcie trwania programu przejechaliśmy tysiące kilometrów, a na spotkaniach, warsztatach i spacerach badawczych z mieszkańcami spędziliśmy ponad 100 godzin. Młodzi architekci zaprojektowali nowe przestrzenie użytkowe, 5 z tych wyjątkowych pomysłów zostało już zrealizowanych m.in. altana w Łabiszynie, salonik seniora w Sulikowie jak i przestrzeń rekreacyjna w Gliśnie.

Nie zapomnieliśmy także o najmłodszych, nasze programy edukacyjne “Laboratorium architektury” i “Zielone lekcje” uwrażliwiły dzieci na otaczająca przestrzeń oraz dbanie o środowisko. Z zajęciami dotarliśmy do 18 miejscowości. To była nauka poprzez zabawę, dzięki której dzieci rozwijały kompetencje społeczne takie jak: praca zespołowa, osiąganie kompromisów czy kreatywność.

Cały czas słuchamy naszych interesariuszy i beneficjentów, aby jeszcze lepiej rozumieć i adresować ich potrzeby. Uczestniczyliśmy w organizowanych przez zakłady Lafarge sesjach dialogu społecznego z interesariuszami. Ich uczestnicy to w większości nasi partnerzy lub beneficjenci i ich głos jest dla nas bardzo ważny. Planując programy Fundacji wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom, rozszerzamy zakres projektów i inicjatyw, które wspieramy. Nasz nowo powstały program “Wspólnie dla regionu”wspiera projekty społeczności lokalnych w trzech obszarach tematycznych:

  • estetyczne i funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni wspólnej,
  • profilaktyka i promocja zdrowia, bezpieczeństwa i aktywnego stylu życia
  • ochrona środowiska i bioróżnorodność.

Nie możemy się już doczekać efektów tego konkursu grantowego oraz pozytywnych zmian, które wprowadzi w życie społeczności lokalnych.

fundacja wspolnie zdjecie 2

W kolejny rok działalności wchodzimy też z programem wolontariatu pracowniczego #LudzieLafrage, poprzez który zachęcamy pracowników Lafarge w całej Polsce do działań na rzecz innych oraz współpracy z mieszkańcami. Dzięki naszym wolontariuszom, a jest ich już ponad 200, dokonaliśmy wspaniałych rzeczy, takich jak remont hospicjum w Gliwicach, odnowienie sali gimnastycznej w szkole w Parlinie (gmina Dąbrowa) czy szatni dla klubu sportowego w Sulikowie. Wolontariusze zadbali także o środowisko realizując cykliczne akcje sadzenia drzew w Małogoszczu i na Kujawach oraz akcję sprzątania terenu i montaż huśtawek w Łabędziowie. Dzięki ich zaangażowaniu zrealizowaliśmy już 41 projektów w całej Polsce, a w planach jest wiele nowych ciekawych inicjatyw. W ciągu 3 lat nasi wolontariusze pomogli swoimi działaniami 42 tysiącom osób

 

 

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, partnerom oraz beneficjentom. Bez Waszego zaangażowania nie byłoby tych wszystkich pozytywnych zmian. Przed nami dużo pracy, wciąż jest dużo dobrego do zrobienia!

 

Artykuły powiązane

534 rezultat(y)

W Warszawie, z inicjatywy Fundacji Ronalda McDonalda powstanie trzeci w Polsce Dom dla rodzin najdłużej hospitalizowanych dzieci.

Maciej Sypek objął stanowisko Prezesa Zarządu Holcim Polska. Zastąpił Xaviera Guesnu, który pełnił tę funkcję od 2018 roku.

1 lutego 2024 r. Lafarge Cement zmienił się w Holcim Polska. To kolejny etap transformacji, który podkreśla, że firma z producenta cementu, kruszyw i betonu staje się producentem innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych.

Wierzymy, że to ludzie tworzą naszą organizację. Jesteśmy dumni z tego, że nasi pracownicy mogą odnosić sukcesy, mając dostęp do najlepszych praktyk HR.

Plants of Tomorrow to innowacyjny program mający na celu wprowadzenie technologii Przemysłu 4.0 w branży materiałów budowlanych.