Działamy WSPÓLNIE już 3 lata

 
 
info dzialamy 3 lata labiszyn

20 kwietnia br. minęły 3 lata działalności Wspólnie – Fundacji LafargeHolcim. Przez ten czas pomogliśmy 50 organizacjom, i zaangażowaliśmy do działania 200 wolontariuszy. Dzięki tym wysiłkom zrealizowaliśmy 60 projektów, z których skorzystało 70 tysięcy osób, w większości sąsiadów naszych zakładów. 3 lata to dobry moment na przypomnienie sobie, jakie mieliśmy założenia na początku naszej działalności, podsumowanie tego co zrealizowaliśmy i jakie mamy plany na przyszłość.

Od samego początku pracy Wspólnie – Fundacji LafargeHolcim jasny był dla nas cel - chcieliśmy wspierać społeczności z najbliższego sąsiedztwa zakładów Lafarge w Polsce. Naszą misją jest rozwijanie potencjału społecznego poprzez inspirowanie mieszkańców do podejmowania inicjatyw, które pomagają tworzyć lepsze warunki życia. Sposób w jaki działamy można streścić w trzech słowach: „Edukować, inspirować, zmieniać otoczenie”.

W realizacji tych założeń, pomaga nam nawiązywanie licznych partnerstw z organizacjami i instytucjami, które wspieramy i z którymi realizujemy wspólne projekty. Przykładem są choćby trzy edycje konkursu edukacyjnego dla szkół “Zakręceni w przestrzeni” organizowanego w ramach programu ECO - Miasto Ambasady Francji. Efektem działań jest 11 przyjaznych przestrzeni, które powstały w szkołach, dzięki zaangażowaniu i kreatywności uczniów m.in. z Małogoszcza, Człuchowa czy Poznania.

fundacja labiszyn 2

Od początku naszej działalności chcieliśmy zachęcać i angażować społeczności do działania, do zgłaszania oddolnych inicjatyw oraz ich wspólnej realizacji. Tak było w programie “Przygarnij przestrzeń”, w którym połączyliśmy siły społeczności lokalnych z młodymi architektami i projektantami w 8 miejscowościach w całej Polsce. W trakcie trwania programu przejechaliśmy tysiące kilometrów, a na spotkaniach, warsztatach i spacerach badawczych z mieszkańcami spędziliśmy ponad 100 godzin. Młodzi architekci zaprojektowali nowe przestrzenie użytkowe, 5 z tych wyjątkowych pomysłów zostało już zrealizowanych m.in. altana w Łabiszynie, salonik seniora w Sulikowie jak i przestrzeń rekreacyjna w Gliśnie.

Nie zapomnieliśmy także o najmłodszych, nasze programy edukacyjne “Laboratorium architektury” i “Zielone lekcje” uwrażliwiły dzieci na otaczająca przestrzeń oraz dbanie o środowisko. Z zajęciami dotarliśmy do 18 miejscowości. To była nauka poprzez zabawę, dzięki której dzieci rozwijały kompetencje społeczne takie jak: praca zespołowa, osiąganie kompromisów czy kreatywność.

Cały czas słuchamy naszych interesariuszy i beneficjentów, aby jeszcze lepiej rozumieć i adresować ich potrzeby. Uczestniczyliśmy w organizowanych przez zakłady Lafarge sesjach dialogu społecznego z interesariuszami. Ich uczestnicy to w większości nasi partnerzy lub beneficjenci i ich głos jest dla nas bardzo ważny. Planując programy Fundacji wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom, rozszerzamy zakres projektów i inicjatyw, które wspieramy. Nasz nowo powstały program “Wspólnie dla regionu”wspiera projekty społeczności lokalnych w trzech obszarach tematycznych:

  • estetyczne i funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni wspólnej,
  • profilaktyka i promocja zdrowia, bezpieczeństwa i aktywnego stylu życia
  • ochrona środowiska i bioróżnorodność.

Nie możemy się już doczekać efektów tego konkursu grantowego oraz pozytywnych zmian, które wprowadzi w życie społeczności lokalnych.

fundacja wspolnie zdjecie 2

W kolejny rok działalności wchodzimy też z programem wolontariatu pracowniczego #LudzieLafrage, poprzez który zachęcamy pracowników Lafarge w całej Polsce do działań na rzecz innych oraz współpracy z mieszkańcami. Dzięki naszym wolontariuszom, a jest ich już ponad 200, dokonaliśmy wspaniałych rzeczy, takich jak remont hospicjum w Gliwicach, odnowienie sali gimnastycznej w szkole w Parlinie (gmina Dąbrowa) czy szatni dla klubu sportowego w Sulikowie. Wolontariusze zadbali także o środowisko realizując cykliczne akcje sadzenia drzew w Małogoszczu i na Kujawach oraz akcję sprzątania terenu i montaż huśtawek w Łabędziowie. Dzięki ich zaangażowaniu zrealizowaliśmy już 41 projektów w całej Polsce, a w planach jest wiele nowych ciekawych inicjatyw. W ciągu 3 lat nasi wolontariusze pomogli swoimi działaniami 42 tysiącom osób

 

 

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, partnerom oraz beneficjentom. Bez Waszego zaangażowania nie byłoby tych wszystkich pozytywnych zmian. Przed nami dużo pracy, wciąż jest dużo dobrego do zrobienia!

 

Artykuły powiązane

596 rezultat(y)

6 marca 2025 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Krosnowicach otrzymała nowoczesny wóz strażacki przekazany przez spółkę Holcim Polska.

Rodzima branża cementowa od lat pełni kluczową rolę w rozwoju polskiej gospodarki. Według danych GUS, w 2023 roku wyprodukowano w Polsce 16,6 mln ton cementu, co stawia nas na trzecim miejscu w Europie, zaraz po Niemczech i Włoszech.

Holcim Polska otrzymał z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich na opracowanie innowacyjnych materiałów budowlanych o obniżonym śladzie węglowym oraz rozbudowę nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowego na Kujawach.

O zaletach cementu ECOPlanet Budowlany CEM II/C-M (V-F-LL) 32,5 N z materiałem z recyklingu betonu z rozbiórek moglibyśmy opowiadać bez końca!

Holcim Polska dynamicznie się rozwija, łącząc ambicję kształtowania przyszłości zrównoważonego budownictwa z odpowiedzialnością za krajową gospodarkę. Jako lider innowacyjnych i niskoemisyjnych rozwiązań budowlanych, firma udowadnia, że innowacje, lokalna współpraca i troska o środowisko mogą wspólnie napędzać transformację całego sektora.

Za nami Pierwszy Kongres Logistyczny – wydarzenie, które zgromadziło liderów sektora transportowego i budowlanego w malowniczej scenerii Fabryki Wełny w Pabianicach. Była to niepowtarzalna okazja do podsumowania mijającego roku 2024 oraz nakreślenia perspektyw rozwoju branży na kolejne lata.

Holcim Polska po raz kolejny włączył się w zbiórkę na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizując cztery wyjątkowe aukcje charytatywne. Dzięki zaangażowaniu licytujących udało się zebrać 27.438 zł, które zostaną przekazane na wsparcie dziecięcej onkologii i hematologii.

Holcim Polska po raz kolejny włącza się we wspólną grę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy na rzecz zdrowia i wsparcia dzieci. Tym razem cel 33. finału WOŚP poświęcony jest zbieraniu funduszy dla onkologii i hematologii dziecięcej.

Holcim Polska od lat angażuje się w inicjatywy na rzecz rozwoju uczelni i przestrzeni wspierających edukację. Kolejnym przykładem zaangażowania spółki są dwa niedawno zrealizowane projekty we współpracy z Politechniką Bydgoską.

Po raz piąty z rzędu Holcim Polska otrzymał prestiżowy tytuł Top Employer Polska. Dowiedz się więcej!

Rok 2024 w Holcim Polska stał pod znakiem transformacji marki oraz przełomowych zmian w funkcjonowaniu firmy. W lutym spółka zmieniła nazwę, w wyniku czego marka Lafarge, obecna na polskim rynku od ponad 20 lat, została zastąpiona przez Holcim.

Eksperci Holcim Polska oraz Sweco przygotowali szczegółową analizę, która pokazuje, jak nowoczesne technologie i podejście do oceny cyklu życia (LCA) mogą wspierać zrównoważony rozwój w budownictwie.

Wytwórnia betonu Holcim Polska w Krakowie wdrożyła innowacyjny system odzysku energii, który poprawia efektywność energetyczną, zmniejsza zużycie prądu i ogranicza emisję CO2. Modernizacja układu napędowego to krok w stronę zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Holcim Polska dostarczył beton samozagęszczalny Agilia FIBRO do budowy trzeciego Domu Fundacji Ronalda McDonalda w Warszawie, wspierając rodziny hospitalizowanych dzieci.

Holcim Polska wprowadza na rynek pierwszy cement w Polsce, który zawiera materiał mineralny z recyklingu betonu pochodzącego z rozbiórek budowlanych. To pionierskie rozwiązanie, które wnosi nową jakość do zrównoważonego budownictwa w Polsce.

Betonoza to efekt nadmiernego wykorzystania betonu w miastach, co ogranicza zieleń i tworzy monotonne krajobrazy. Problem leży nie w materiale, lecz w jego niewłaściwym zastosowaniu i braku planowania przestrzennego.

Holcim Polska wyznacza nowe standardy w budownictwie, działając na rzecz zrównoważonej przyszłości. Strategia 2030 ogranicza wpływ na środowisko i wspiera innowacje oraz odpowiedzialność społeczną.

1 października w Holcim Polska zostało powołane nowe stanowisko w zarządzie – Dyrektorki ds. Rozwoju Ludzi i Kultury Organizacyjnej, które objęła Sara Ślubowska-Świercz.