Holcim aktywne na rynku infrastruktury

Przed Holcim (dawniej Lafarge) i całą branżą rysują się nowe możliwości rozwoju. Prezydent RP podpisał ustawę o inwestycjach w zakresie portów zewnętrznych. Oznacza to jeszcze większe wykorzystanie naszych wysokiej jakości produktów przy realizacji projektów transportowych. Pozwoli nam to wzmocnić pozycję polskiej branży cementowej jako europejskiego lidera.

beton w infrastrukturze 1

 

We wrześniu 2019 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych. Nowe przepisy mają na celu wprowadzenie mechanizmów prawnych ułatwiających realizację projektów rozbudowy potencjału przeładunkowego portów morskich. To szansa dla producentów betonu, a zwłaszcza dla firmy Holcim, która od lat wspiera inwestycje portowe.

Łączną wartość inwestycji portowych szacuje się na ponad 20 mld zł. Kluczowe elementy tej infrastruktury, tj. nabrzeża, place składowe, falochrony, muszą charakteryzować się wieloletnią trwałością i odpornością na trudne warunki atmosferyczne i zmienne obciążenia, to z kolei zapewnia tylko wysokiej jakości cement.

Jako lider na polskim rynku dostarczamy beton o wysokich parametrach, który znakomicie sprawdza się w inwestycjach infrastrukturalnych wymagających spełnienia wyśrubowanych norm jakościowych i wytrzymałościowych. Dzięki odpowiednio dobranym mieszankom betonowym można znacząco obniżyć koszty i skrócić czas realizacji takich projektów.

Przybywa dróg i nawierzchni betonowych

Z analizy ekonomicznej przeprowadzonej przez ekspertów z Politechniki Wrocławskiej wynika, że całkowity koszt budowy drogi betonowej (budowa, remont i utrzymanie przez okres 30 lat) jest dwa razy niższy niż w przypadku dróg z betonu asfaltowego. Nic dziwnego więc, że w Polsce przybywa dróg z nawierzchnią betonową – są łatwe w utrzymaniu, charakteryzują się wysoką trwałością i nie koleinują się tak jak drogi asfaltowe.

Według prognoz do końca 2019 r. kierowcy będą korzystać już z ponad 750 km dróg szybkiego ruchu z nawierzchnią betonową. Do tego należy doliczyć około 1 tys. km betonowych dróg lokalnych – powstaje ich 120-150 km rocznie.

beton w infrastrukturze 2

Beton wykorzystywany jest również w infrastrukturze miejskiej do budowy rond, zatok autobusowych, parkingów, ścieżek rowerowych czy chodników. Jest też wykorzystywany w infrastrukturze transportowej i od lat sprawdza się podczas rozbudowy baz wojskowych. Co ciekawe, jest podstawowym materiałem do budowy pasów startowych i postojowych dla samolotów, ponieważ jest bardzo odporny na zjawiska termiczne, powstające podczas startu samolotów a co najważniejsze jest odporny na wielokrotne obciążenia i wpływy czynników atmosferycznych. Właśnie dzięki tym cechom beton jest też z powodzeniem wykorzystywany w budowie infrastruktury portowej.

W 2018 r. LH Engineering w konsorcjum zaprojektowało i wykonało parking buforowy dla samochodów ciężarowych w Porcie Gdańskim. W pracach wykorzystano ponad 4,2 tys. m³ mieszanek betonowych i 4 tys. ton kruszywa.

Beton to podstawa dalszego rozwoju infrastruktury

Beton jest jedynym materiałem dopasowanym pod wysokie wymagania infrastruktury, na dodatek jest drugim, zaraz po wodzie, najczęściej wykorzystywanym materiałem w rozwoju miast. Sprawdza się zarówno przy nowych inwestycjach, jak i w remontach. Nawierzchnia betonowa może być zastosowana do rozbudowy dróg i sieci transportowej niezależnie od zastosowanych konstrukcji. Ponadto ułatwia podniesienie standardu drogi, na przykład z drogi gruntowej na drogę o nawierzchni twardej.

Materiał ten przechodzi dużą rewolucję w kontekście zrównoważonego rozwoju – poddawany jest w 100 recyklingowi, ponadto zmniejsza ślad węglowy. Jest to ważne również dla nas, ponieważ jako firma promujemy nowoczesne i ekologiczne rozwiązania zgodnie z prowadzoną polityką Zrównoważonego Rozwoju.

Podpisana ustawa o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych jest dobrym początkiem do zmian w zakresie wykorzystania materiałów budowlanych. Infrastruktura transportowa w Polsce, w tym portowa, będzie nadal dynamicznie się rozwijać. Zdaniem ekspertów zwiększy się przede wszystkim zapotrzebowanie na wysokiej jakości cement, a taki właśnie oferuje Holcim. Nasze udane realizacje oraz wysokie jakości produkty udowadniają, że już w tym rozwoju mamy znaczący udział.

Pozostałe artykuły w tej kategorii

Artykuły