Fundacja Holcim wspiera zrównoważony rozwój - nowy program Zielone Laboratorium Holcim

 

Fundacja Holcim od lat aktywnie wspiera działania Holcim (dawniej Lafarge) w Polsce w obszarze zrównoważonego rozwoju. Misją Fundacji jest m.in. edukacja najmłodszego pokolenia, co ma zaowocować zwiększoną troską o środowisko i otoczenie, w którym żyje. W tym celu powstał program ekologiczny “Zielone Laboratorium ” skierowany do uczniów klas IV-VI. Pierwsza edycja już za nami!

 

Zrównoważony rozwój to obszar działalności Holcim, który Fundacja Holcim wspiera od lat. W podejmowanych inicjatywach spory nacisk kładziony jest na pomoc społecznościom lokalnym i zwiększanie świadomości o ekologii i ochronie środowiska. Pomagają w tym organizowane konkursy, jak np. “Zakręceni w przestrzeni” prowadzony w latach 2016-2018, oraz programy grantowe jak “Wsparcie dla regionu”. Teraz przyszedł czas na nowy program “Zielone Laboratorium”.

Jak Fundacja holcim wspiera zrównoważony rozwój

Fundacja od 2016 roku realizuje długofalowe programy mające na celu rozwój społeczności lokalnych oraz projekty na rzecz edukacji, zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, poprawiające przestrzeń lub infrastrukturę, a także promujące ochronę środowiska. Swoimi działaniami wspiera społeczności lokalne w inicjatywach poprawiających jakość ich życia, aktywizuje pracowników Holcim do działania oraz dba o rozwój i edukację ekologiczną najmłodszych. 

5 lat lafarge liczby dzialalnosci wspolnie

Fundacja Holcim prowadzi trzy programy, którym towarzyszą konkursy i inne akcje podejmowane w ciągu roku. Ich charakter jest różny, ale cel jest zawsze ten sam: dbać o innych i wspólne dobro.

Program grantowy “Wspólnie dla regionu”

“Wspólnie dla Regionu” to stały element działalności Fundacji. W tym roku odbyła się 3. edycja programu, która cieszyła się rekordowym zainteresowaniem. Program skierowany jest do społeczności lokalnych z najbliższego sąsiedztwa zakładów Holcim w Polsce. Uzyskane granty w wysokości 3000-15000 zł pozwalają na realizację projektów z trzech obszarów: ochrony środowiska, zagospodarowania wspólnej przestrzeni lub profilaktyki i promocji zdrowia oraz bezpieczeństwa. Granty przyznawane są w pierwszym kwartale roku.

Program wolontariacki “Ludzie Holcim”

“Ludzie Holcim” to program skierowany do pracowników Holcim Polska. Zgłaszane inicjatywy dotyczą dobroczynności lub związane są z dzieleniem się pasją pracownika. Wybrane projekty mogą uzyskać do 5000 zł dofinansowania na ich realizację. Ważnym aspektem programu jest nie tylko wymyślenie ciekawej inicjatywy, ale także zaangażowanie jak największej liczby wolontariuszy. Program podzielony jest na 3 tury. W tym roku pierwsza odbyła się w lutym, kolejne planowane są na maj i sierpień.

Program edukacyjny “Zielone Laboratorium”

“Zielone Laboratorium” to nowy program. Jest programem bezpłatnym i skierowanym do uczniów klas IV-VI. W ramach programu dzieci odbywają cykl zajęć poświęconym ekologii i ochronie środowiska. Następnie mogą wziąć także udział w konkursie, wykorzystując zdobytą wiedzę i wygrać atrakcyjne nagrody. W tym roku wystartowała 1. edycja programu.

Akcje dodatkowe

Dodatkowe działania organizowane przez Fundację są to akcje wewnętrzne skierowane do pracowników Holcim. Dotyczą one promocji zdrowia i dobroczynności.

O programie Zielone Laboratorium

Zielone Laboratorium to bezpłatny program edukacyjny skierowany do uczniów klas IV-VI. Program ruszył 22 lutego 2021 i potrwał do końca kwietnia.

Troska o planetę jest ważnym aspektem naszej działalności. Chcąc poszerzyć działania Fundacji o edukację, przygotowaliśmy program “Zielone Laboratorium Holcim”, który skupia się na zagadnieniach ekologicznych. Wierzę, że szerzenie proekologicznych postaw wśród dzieci zmieni ich podejście do otaczającego świata i przyczyni się do większej uważności na potrzeby Ziemi – mówi Zuzanna Tkacz, Specjalista ds. Projektów Fundacji.

Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych ekoekspertów w ciekawej i interaktywnej formie, które pomagają jak najbardziej zaangażować dzieci i zapoznać je z zagadnieniami dotyczącymi ekologii. Nauczyciele Zielonego Laboratorium pracują na zestawach edukacyjnych przygotowanych przez doradcę metodycznego w porozumieniu z ekspertami Holcim w taki sposób, by uczniowie mogli z łatwością przyswoić wiedzę na temat ochrony środowiska. 

Program obejmuje trzy scenariusze lekcji:

  • Jakość powietrza.
  • Oszczędzanie wody.
  • Segregacja odpadów

Do każdej lekcji przygotowano zestaw narzędzi edukacyjnych, w tym materiały wideo, pomysły na pracę projektową i dyskusję w grupie, a także propozycje praktycznych zadań domowych.

W ramach programu odbywa się również konkurs dla najbardziej zaangażowanych nauczycieli i uczniów. Klasy, które zaprezentują, jak wdrażają działania proekologiczne w codziennym życiu mogą liczyć na atrakcyjne nagrody.

Za nami 1. edycja Zielonego Laboratorium

W I kwartale 2021 roku odbyła się pierwsza edycja programu. Skupiliśmy się tu na trzech zagadnieniach:

  • woda
  • emisja CO2
  • recykling oraz rekultywacja terenu

Dzięki programowi dzieci mogły dowiedzieć się jak ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, jak oszczędzać zasoby niezbędne do życia oraz co można zrobić ze śmieciami i zniszczonym terenem. 

– Liczymy na to, że wiedza zdobyta podczas zajęć uświadomi dzieciom, jak ważna jest troska o naszą planetę oraz jak niewielkie działania, które podejmiemy w codziennym życiu mogą przyczynić się do dużej zmiany środowiskowej – zaznacza Zuzanna Tkacz, Specjalista ds. Projektów Fundacji.

Zielone Laboratorium w liczbach i opiniach uczestników

  • 53 szkoły zgłosiły się do programu
  • 796 uczniów wzięło udział w programie
  • przygotowano 42 prac konkursowych
  • 26 nauczycieli wypełniło ankietę na koniec, dzieląc się swoimi opiniami o programie

 

Ankieta przeprowadzona na koniec projektu świadczy o sukcesie programu - aż 85 nauczycieli zadeklarowało że będzie wykorzystywać uzyskane materiały w przyszłości, a 69 że weźmie udział w kolejnej edycji. Co warto podkreślić, doceniona była ciekawa forma zajęć, poruszana tematyka, a także konkurs nagrodami - te trzy czynniki były główną motywacją do wzięcia udziału w programie “Zielonego Laboratorium”.

Poniżej kilka opinii nauczycieli, które znalazły się w ankiecie (pisownia oryginalna):

“Program oceniam bardzo pozytywnie, profesjonalne wykonanie, filmiki animowane, krótkie, nie zanudziły uczniów. Tematyka dostosowana do wieku i możliwości uczniów."

"Program można dopasować do odbiorców w różnym wieku, pozwala on na manewrowanie treściami i wykorzystanie ich w działaniach np. Samorządu Uczniowskiego, by poszerzyć jego zasięg. Ponadto przez zaangażowanie młodych ludzi w zadania peoekologiczne obserwuje się zmianę złych postaw i nawyków w całych rodzinach oraz społeczności lokalnej . Zatem na pewno warto podjąć takie wyzwanie."

"Program o ciekawej tematyce, na czasie, prosty w realizacji. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, byli aktywni i kreatywni. Chętnie wykonywali również zadania poza lekcją."


Więcej szczegółów o programie można uzyskać na stronie: fundacjawspolnie.pl/zielone-laboratorium

Artykuły